Dr hab. Antonio Galvao z nagrodą „New Investigator Award”

Dr hab. Antonio Galvao otrzymał nagrodę „New Investigator Award” za całokształt osiągnięć badawczych w dziedzinie biologii rozrodu. Wyróżnienie przyznało mu Society for Reproduction and Fertility (SRF).

Nagroda „New Investigator Award” przyznawana jest członkom SRF, którzy uzyskali tytuł doktora w ciągu ostatnich 10 lat. Kandydatów nominują pozostali członkowie organizacji, a Rada dokonuje wyboru zwycięzcy na podstawie życiorysu, dorobku naukowego i osiągnięć badawczych. Dr Galvao do nagrody nominowały prof. Graca Ferreira-Dias (Uniwersytet w Lizbonie) oraz dr Amanda Sferruzzi-Perri (Uniwersytet w Cambridge).

Laureaci nagrody są zobowiązani do prezentacji swoich badań podczas dwóch prestiżowych wydarzeń w obszarze biologii rozrodu, tj. Fertility Conference 2022 organizowanej przez Association of Reproductive and Clinical Scientists, British Fertility Society oraz Society for Reproduction and Fertility, oraz corocznej konferencji SSR Society for the Study of Reproduction. Pierwsza z nich odbyła się online w dniach 5 – 7 stycznia (https://fertilityconference.org), a doctor Galvao wygłosił wykład pt. Epigenetic inheritance of predisposition to obesity: through the oocyte? Epigenetic inheritance of predisposition to obesity: through the oocyte?

Powszechnie wiadomo, że otyłość występująca u kobiet jest często powiązana z niepłodnością. Ponadto znany jest związek między otyłością matki a predyspozycjami potomstwa do rozwinięcia otyłości i występowania chorób współistniejących, takich jak np. choroba sercowo-naczyniowa.  Jednak nie zostało dotychczas wyjaśnione, w jakim stopniu te skłonności są wynikiem pogorszenia jakości oocytu, a w jakim zmian zachodzących w środowisku wewnątrzmacicznym. W jajnikach otyłych matek wykazano występowanie stanów zapalnych lub zmian w stężeniu lipidów i lipoprotein, w związku z czym oocyt rozwija się i dojrzewa w fizjologicznie zmienionym środowisku, co może mieć wpływ na jego jakość, w tym informację epigenetyczną. W swoich badaniach szukam odpowiedzi na pytania: i) w jakim stopniu epigenom oocytu jest wrażliwy na zmiany metabolizmu matki; oraz ii) czy zmiany epigenetyczne powstałe w oocytach są zachowane podczas globalnego przeprogramowania epigenetycznego, które zachodzi we wczesnych zarodkach – mówi dr Galvao.

 

Czytaj więcej

EIT Food Science Class – Youth Forum

17 stycznia br. projekt EIT Food Science Class zorganizował Forum Młodzieży – wydarzenie online, w którym wzięło udział ponad 30 uczniów z Izraela, Polski, Belgii i Finlandii.

Uczniowie, nauczyciele i partnerzy spotkali się online, by wymienić się doświadczeniami i głównymi wnioskami z realizacji projektu. Uczniowie wymienili ciekawostki na temat żywności i nawyków żywieniowych w swoich krajach, a także znaleźli wiele przykładów zachowań i preferencji wspólnych dla ich grupy wiekowej. Część uczniów zwróciła uwagę na problem marnowania żywności jako temat, który poznali w projekcie i który szczególnie zapadł im w pamięć, inni przyznali, że na początku nie wiedzieli, czego się spodziewać po projekcie, jednak z czasem bardzo się w niego zaangażowali.

Wydarzenie zakończyło się oryginalnym pokazem kuchni w stylu zero waste, który poprowadzili profesjonalni szefowie kuchni – Jagna Niedzielska i Tomasz Zaremba, a który przygotowali eksperci z Banku Żywności w Olsztynie.

Food Science Class to projekt finansowany ze środków EIT Food – Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. Żywności. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa na rzecz tworzenia innowacji w branży rolno-spożywczej oraz budowania bardziej zrównoważonego, zdrowego i godnego zaufania systemu żywnościowego. Konsorcjum EIT Food składa się z kluczowych dla branży przedsiębiorstw, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. EIT Food to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.

Foodscienceclasslogo
EU-Logo

Czytaj więcej

Współpraca polsko-islandzka na rzecz gospodarki cyrkularnej

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej,
konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Ostatni kwartał 2021r. to prawdziwy rozkwit polsko-islandzkiej współpracy na rzecz innowacji w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego #CircularEconomy. Nasz Instytut wspólnie z University of Iceland, Reykjavik i instytutem badawczym Matís zrealizował szereg działań, które pomogą młodym naukowcom w Polsce rozwinąć kompetencje niezbędne do współtworzenia zrównoważonego łańcucha dostaw żywności.

W październiku spędziliśmy dwa tygodnie na Islandii i wraz ze studentami zgłębialiśmy fenomen islandzkiego sposobu na zagospodarowanie strumieni bocznych z produkcji rolno-spożywczej. Wizyty w zakładach, spotkania z przedsiębiorcami, wykłady i ćwiczenia. Rozwiązywanie realnych problemów z którymi borykają się firmy produkujące żywność na wyspie. Potem kolejne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i komercjalizacji pomysłów naukowych prowadzone już w Polsce z udziałem inwestorów, start-upów i producentów żywności. W tym samym czasie wymiany i wizyty pracowników obu krajów .

Przed nami prace nad unikatowym kursem internetowym na temat nadawania wartości strumieniom bocznym z produkcji rolno-spożywczej, który wyposaży młodych naukowców i przedsiębiorców w wiedzę niezbędną do tworzenia innowacji w obszarze gospodarski obiegu zamkniętego, w której to co dzisiaj jest odpadem jutro ma szansę stać się pełnowartościowym produktem.

Działania te zostały zrealizowane dzięki Inicjatywie Bilateralnej „Innowacje, tworzenie przedsiębiorstw i waloryzacja strumieni ubocznych produkcji i przetwórstwa żywności” finansowanej przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej.

 

Czytaj więcej

Sukces naszych doktorantów na konferencji the Society for the Study of Reproduction

Edyta Walewska, Alicja Żochowska–Klepańska i Maria Guzewska wyróżnione nagrodą Best International Abstract Awards podczas tegorocznej konferencji the Society for the Study of Reproduction.

Nagroda ta wyróżnia najlepsze międzynarodowe abstrakty zaprezentowane na spotkaniu SSR. Zwycięzcy są wybierani przez Komitet Programowy, który w swojej ocenie kieruje się kryteriami technicznymi (czytelność, przestrzeganie zasad składania abstraktów) oraz merytorycznymi (tematyka, zastosowane metody, interpretacja wyników badań, oddziaływanie na rozwój dyscypliny biologii rozrodu).

Relacja z wręczenia nagród (źródło: https://www.ssr.org)

Pierwsze miejsce w rankingu Best International Abstract Awards zdobyła Edyta Walewska, doktorantka w Zespole Immunologii i Patologii Rozrodu za abstrakt pt. Impaired Decidualisation in Obese Mice Is Associated with Epigenetically Mediated Changes in Leptin Signaling. Edyta została też laureatką Trainee Travel Award, która refunduje koszt udziału naukowca w konferencji (do wysokości $1000).

Badania przedstawione na konferencji dotyczyły wpływu otyłości na proces decydualizacji, proces hormonalny który jest kluczowy do implantacji, wytworzenia się łożyska i poprawnego przebiegu ciąży. W swoich badaniach, wykazałam, że u myszy z otyłością indukowaną dietą, proces decydualizacji jest zaburzony. Związane jest to z epigenetycznymi zmianami w szlaku leptyny – hormonu wytwarzanego przez komórki tłuszczowe – mówi Edyta Walewska.

Drugie miejsce zdobyła Alicja Żochowska-Klepańska, doktorantka w Zespole Mechanizmów Działania Hormonów za abstrakt pt. Lactation Undernutrition Leads to Intergenerational Alterations in Reproductive Parameters of Male Progeny.

Stan odżywienia we wczesnym okresie życia wpływa na dojrzewanie osi podwzgórze-przysadka-gonady (HPG), która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. W naszych badaniach skupiamy się na poznaniu mechanizmów jak niekorzystne zmiany w odżywaniu matki podczas laktacji wpływają na funkcje rozrodcze jej potomstwa oraz kolejnych pokoleń. Wyniki zaprezentowane podczas konferencji wskazują na niekorzystny wpływ matczynego niedożywienia na dojrzewanie płciowe, transkryptom jądrowy oraz parametry nasienia u samców z pierwszego, jak i drugiego pokolenia – mówi Alicja Żochańska – Klepańska.

Wśród najlepszych jest również Maria Guzewska, doktorantka w Zespole Mechanizmów Działania Hormonów, która otrzymała Best International Abstract Awards za abstrakt pt. mir-125b Is a Negative Regulator of Extracellular Vesicles Biogenesis and Distribution at The Embryo-Maternal Interface.

Skoordynowany w czasie i miejscu dialog pomiędzy matką a zarodkiem, podczas którego dochodzi do wydzielania szeregu aktywnych biologicznie cząsteczek jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży oraz późniejszego rozwoju zarodka. ​Jeden z mechanizmów regulacyjnych odbywa się przy udziale cząsteczek mikroRNA (miRNA), zdolnych do potranskrypcyjnego wyciszania ekspresji genów. Przedstawione wyniki badań dotyczą wpływu cząsteczek microRNA na proces biogenezy pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs), heterogennej populacji molekuł zaangażowanych w proces matczynego rozpoznania ciąży. Odkrycie hamującego wpływ mikroRNA na biogenezę oraz uwalnianie EVs, ujawnia nowy mechanizm regulacyjny w pierwszych etapach implantacji zarodka, prowadzący do obniżenia aktywności sekcyjnej z udziałem EVs w trofoblaście na korzyść endometrium.

The Society for the Study of Reproduction jest największym,  renomowanym,  jednym z najstarszych towarzystw naukowych zajmujących się badaniami procesów rozrodczych. SSR zostało założone w 1967 roku, aby rozwijać badania w obszarze biologii rozrodu  poprzez wspieranie interdyscyplinarnej, międzynarodowej współpracy pomiędzy naukowcami, organizację konferencji oraz publikację badań naukowych z zakresu biologii rozrodu ludzi i zwierząt. Członkowie stowarzyszenia  prowadzą badania podstawowe,  stosowane oraz  praktyki kliniczne. Corocznie w konferencjach SSR uczestniczy kilka tysięcy naukowców z całego świata zajmujących się biologią i patologią rozrodu. Towarzystwo jest wydawcą czasopisma Biology of Reproduction (IF= 4.285).

 

Czytaj więcej