logo-pl

źródło: Nauka w Polsce

Entuzjastyczne podejście do przekazywania wiedzy decyduje o tym, że nawet stosunkowo młody i niewielki Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN z Olsztyna może organizować wydarzenia popularnonaukowe, w których uczestniczy 10 tys. osób. Jego naukowcy przygotowują popularnonaukowe audycje, naukowe wkładki do lokalnych gazet i wychodzą z nauką do centrów handlowych i na ulice.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN jest finalistą X edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkuruje w kategorii Instytucje Naukowe.

Popularyzacją nauki olsztyńska placówka zajmuje się od 2006 roku. „Instytut jest jeszcze bardzo młody – w tym roku skończył dopiero 26 lat. Jest jednak przykładem, że po mimo tak krótkiej historii i posiadając w swoich szeregach jedynie 180 osób – łącznie z administracją – można rozpowszechniać naukę na wielką skalę i organizować eventy na ponad 10 tys. osób. Wiele zależy od entuzjastów przekazywania wiedzy, a tych w Instytucie nie brakuje” – czytamy w zgłoszeniu do konkursu Popularyzator Nauki 2014.

W przygotowaną przez Instytut Noc Naukowców z wydarzeń popularyzujących naukę skorzystało 10 tys. osób. Profil Instytutu na facebooku (www.facebook.com/PANOlsztyn) odwiedziło w okresie czerwiec-październik 15 tys. internautów. Blog „Naukowcy piszą Nocą” oraz Telewizję Internetową na kanale youtube.com śledzi średnio 2 tys. osób w miesiącu.

W 2014 roku Instytut organizował Europejską Noc Naukowców w Olsztynie, warsztaty dla nauczycieli chemii i biologii w Olsztyńskim Planetarium oraz warsztaty popularno-naukowe dla dzieci klas 4-6 w Olsztynie. Pełnił honorowy patronat nad Polską Akademią Dzieci w Gdańsku i Olsztynie.

Regularnie bierze też udział w Pikniku Naukowym Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia w Warszawie, Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, Akademii Młodych Noblistów w Olsztynie, Festiwalu Sportu i Nauki w Olsztynie, Wariacjach z Nauką w Ełckim Parku Naukowo-Technologicznym, Uniwersytecie Dzieci w Olsztynie. Naukowcy pracujący w Instytucie przygotowywali też pokazy popularno-naukowe w ramach programu Mistrzowie Kodowania w Olsztynie.

Są autorami pokazów i wykładów, które angażują uczestników. Na przygotowywanych przez nich zajęciach można było np. samodzielnie wykrywać witaminę C w produktach spożywczych, komponować własne kremy z dodatkiem sproszkowanych owoców, poznać cuda technologii, oglądając z bliska inteligentne bioczujniki do wykrywania choroby Alzheimera.

Instytut przygotowywał też popularnonaukowe audycje na antenie Polskiego Radia Olsztyn. W ten sposób powstało 10 odcinków Letniej Akademii Nauk i 35 odcinków Porannej Akademii Nauk. Jego pracownicy przygotowali też 15 popularnonaukowych czterostronicowych wkładek pt. „Nauka dla regionu, Europy i świata”.

Na kanale Instytutu w serwisie YouTube działa Telewizja Internetowa, przedstawiająca w 20 odcinkach, badania prowadzone w placówce PAN i ich znaczenie dla poprawy jakości życia człowieka. Naukowcy Instytutu prowadzą też bloga internetowego: http://nocblog.pan.olsztyn.pl/

Młodzi adepci nauki z Instytutu przeprowadzają też konkursy popularnonaukowe dla mieszkańców Olsztyna m.in. w galeriach handlowych, na starówce i innych, często uczęszczanych miejscach. Przechodniom wręczają gadżety ukazujące przydatność nauki w codziennym życiu, np. ogrzewacze. Placówka organizuje też konkurs fotograficzny pt. „Nauka – to mnie fascynuje!” bez żadnych ograniczeń wiekowych.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie rozpoczął działalność 1 kwietnia 1988 roku. Do roku 1995 działał pod nazwą Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN. Jego zadaniem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań wyjaśniających mechanizmy oddziaływania środowiska na jakość życia człowieka i dobrostan zwierząt.

Data publikacji: 5.11.2014