Ósma edycja International Workshop on the Biology of Fish Gametes już za nami. Jedna z najważniejszych europejskich konferencji dotyczących biologii rozrodu tym razem odbyła się w Gdańsku.

W dniach 20-23 września 2022 r. odbyła się kolejna, już ósma edycja konferencji International Workshop on the Biology of Fish Gametes. Tym razem najlepszych naukowców zainteresowanych gametami i technologiami reprodukcji organizmów wodnych na świecie ugościł Gdańsk, a za organizację odpowiadał nasz Instytut.

– Organizacja konferencji była dla nas dużym wyzwaniem, mając na uwadze wyjątkowość tego wydarzenia dla społeczności naukowej. Niepewne czasy dodatkowo utrudniają organizację spotkań bezpośrednich, ale pozytywny odzew zainteresowanych zespołów naukowych od początku dawał nam mnóstwo motywacji do tego, aby mimo przeciwności stworzyć wyjątkowe wydarzenie, którego sukces możemy stwierdzić na podstawie bardzo pozytywnego odzewu ze strony uczestników – mówi dr hab. Daniel Żarski, szef komitetu organizacyjnego konferencji.

Tegoroczna edycja była wyjątkowo udana, bo organizatorzy otrzymali aż 91 abstraktów z 14 krajów, z których 40 wybrali na prezentacje ustne. Całość podzielono na sześć różnych sekcji tematycznych, skupiających się wokół: biotechnologii i biotechnik, gamentogenezy, jakości gamet, biologii gamet, zapłodnienia i rozwoju, przechowywania gamet i krioprezerwacji.

– Jako organizatorzy osiągnęliśmy nasz cel – stworzenie wysoce produktywnej i przyjaznej atmosfery do tego, aby zarówno dyskutować o nauce, ale również utrwalić jak i wypracować wartościowe relacje pomiędzy uczestnikami. A to jest sukces całego naszego zespołu, który ciężko pracował nad tym, aby ten cel zrealizować – dodaje dr hab. Żarski.

International Workshop on the Biology of Fish Gametes – co to za konferencja?

Pierwsza edycja International Workshop on the Biology of Fish Gametes odbyła się w 2007 r. w czeskich Vodňanach i od tego czasu jest organizowana co dwa lata w różnych miejscach Europy, m.in. Walencii, Faro, Budapeszcie, Ankonie czy Rennes. Organizację ósmej odsłony powierzono Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, a za miejsce wybrano kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo miała odbyć się w 2021 r., ale ze względu na sytuację na świecie, zadecydowano o jej rozpoczęciu we wrześniu 2022 r.

W tegorocznej konferencji wzięli udział znakomici naukowcy z całego świata, m.in. prof. Katsutoshi Arai z Uniwersytetu Hokkaido, który jest zaangażowany w warsztaty Fish Gametes od samego początku, prof. Ibon Cancio z Uniwersytetu Kraju Basków i dr Audrey Laurent z INRAE LPGP. Sam poziom konferencji był bardzo wysoki, o czym wspomina prof. Andrzej Ciereszko, szef komitetu naukowego.

– Referaty i materiały przedstawione na plakatach charakteryzowały się wysokim poziomem naukowym, zarówno w zakresie nauk podstawowych, jak i stosowanych. Osiągnięto m.in. znaczący postęp w transplantacji komórek zarodkowych i macierzystych, wyjaśnieniu roli rybosomów w funkcjonowania oocytów oraz wdrożenia narzędzi molekularnych do sterylizacji ryb. Pogłębiono badania nad mechanizmami regulacji endokrynnych, w tym roli kisspeptyny w osiągnięciu dojrzałości, regulacji proliferacji komórek macierzystych przez FSH oraz chronicznego stresu – wyjaśnił prof. Ciereszko.

Ósma odsłona International Workshop on the Biology of Fish Gametes jest już przeszłością, a wszyscy zainteresowani – organizatorzy i uczestnicy – oceniają ją bardzo wysoko. To wielki sukces nie tylko naszego Instytutu, ale i polskiego świata nauki.


 

Data publikacji: 5.10.2022