4. edycja Pikniku Naukowego „Nauka też Sztuka!”​ za nami. Kilkudziesięciu naukowców z kilkunastu instytutów Polskiej Akademii Nauk zaprosiło do wspólnego eksperymentowania całe rodziny, zamieniając olsztyńską starówkę w wielkie plenerowe laboratorium.

Organizatorem Pikniku był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy były znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

A naukowych atrakcji nie brakowało. Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych badaczy i popularyzatorów z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk, którzy przez cały dzień przedstawiali eksperymenty, pokazywali swoje znaleziska, opowiadali o tym, co ich w nauce ciekawi. Na stanowisku Instytutu Archeologii i Etnologii PAN goście mogli zobaczyć zrekonstruowane ubiory, narzędzia, naczynia i miecz z czasów Bolesława Chrobrego. Z kolei o plastiku i jego negatywnym wpływie na środowiska i zwierzęta opowiadali specjaliści z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, przybliżając nam również sztukę arktycznego recyklingu. Dzięki naukowcom z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Instytutu Biocybernetyki i Bioinżynierii Medycznej PAN mogliśmy zgłębić tajniki neurobiologii, poznać budowę mózgu i przyjrzeć się z bliska naszym naczyniom krwionośnym i protezom stosowanym w chorobach serca. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez badaczy z Instytutu Agrofizyki PAN i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, podczas których goście eksperymentowali z figurami Chladniego i zgłębiali sekrety promieniowania kosmicznego. Na stanowiskach Instytutu Zoologii PAN i Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie mogliśmy kolejno sprawdzić co łączy susły, dropie i modraszki, dowiedzieć się czym jest bank nasion oraz wcielić się w rolę biologów prowadzących badania nas ochroną zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Wiele atrakcji przygotowali też naukowcy ze Stacji Hydrobiologicznej PAN w Mikołajkach oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, dzięki którym mogliśmy obejrzeć z bliska zooplanton żyjący w pobliskich jeziorach oraz poznać bakterie z naszego codziennego menu.

Gospodarze wydarzenia z IRZiBŻ PAN przygotowali m.in. warsztaty kuchni molekularnej, eksperymenty z udziałem cieczy nienewtonowskich, konkursy sprawdzające sprawność naszych zmysłów, warsztaty komponowania kosmetyków z dodatkiem liofilizowanych owoców, pokazy chemiczne z wykorzystaniem metod na co dzień stosowanych w laboratoriach Instytutu, a także warsztaty budowania ruchliwych bakterii i obserwacje mikroskopowe dla miłośników mikrobiologii.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przeżyć z nami tę niezwykłą naukową przygodę! Mamy nadzieję, że rozbudziliście w sobie fascynację doświadczeniami naukowymi i będziecie towarzyszyć nam również za rok!

Relacje:

Olsztyn 24

Olsztyn.Wyborcza

Olsztyn.wm.pl

Film Olsztyn 24

TVP Olsztyn (od 06:20)

Radio Olsztyn

TV Kopernik

Galeria:


 

Data publikacji: 25.06.2018