Zespół Immunologii i Patologii Rozrodu (ZIPR) powstał w 2009 roku po połączeniu Zespołu Patologii Rozrodu i Zespołu Immunologii Rozrodu (poprzednio Zespół Endokrynologii Eksperymentalnej i Rozwojowej).
Głównym przedmiotem badań Zespołu jest określenie endokrynnych, immunologicznych i neurologicznych mechanizmów regulacji układu rozrodczego zarówno w procesach fizjologicznych, jak i w patologicznych u człowieka i zwierząt domowych (krowa, klacz, świnia, kotowate).
Główne cele naukowo-badawcze Zespołu to wyjaśnienie:
- immuno-endokrynnych i molekularnych mechanizmów zaangażowanych w regulację cyklu jajnikowego, ciąży i porodu.
- immuno-endokrynnych mechanizmów kontrolujących komunikację zarodek-matka we wczesnym okresie ciąży u kobiety i zwierząt, na poziomie komórkowym, receptorowym, molekularnym.
- zmian immuno-endokrynnych i neurologicznych towarzyszących rozwojowi stanów patologicznych (stany zapalne, zwyrodnienia, nowotworzenie) w narządach rodnych samic oraz w gruczole mlekowym.
- udziału obwodowego układu nerwowego oraz układu odpornościowego w patofizjologii zwyrodnienia torbielowatego jajnika.
- receptorowych, wewnątrzkomórkowych, molekularnych mechanizmów działania hormonów, cytokin i innych substancji biologicznie czynnych mogących znaleźć potencjalne wykorzystanie w regulacji cyklu i ciąży oraz profilaktyce i terapii okresu okołoporodowego u zwierząt i ludzi.
- molekularne mechanizmy zaangażowane w przebudowę błony śluzowej macicy w okresie wczesnej ciąży.
- zmiany w profilu ekspresji białek w ciałku żółtym związane z jego tworzeniem, funkcjonowaniem oraz regresją.
- wpływ otyłości na niepłodność w aspekcie patogenezy jajnika i zmian w wewnątrzmacicznym rozwoju myszy w kontekście zmian epigenetycznych przekazywanych przez komórkę jajową do tkanek zarodkowych i pozazarodkowych.
Realizacja głównych celów naukowo-badawczych pozwala na równoległe prowadzenia badań aplikacyjnych, z następującymi celami praktycznymi:
- wyjaśnienie przyczyn wczesnej zamieralności zarodków u zwierząt domowych.
- wprowadzenie nowych technik terapeutycznych, biotechnik w celu poprawy wydajności rozrodu zwierząt domowych i towarzyszących człowiekowi.
- kreowanie nowych, alternatywnych dla chemioterapii, strategii/preparatów w diagnostyce i terapii zaburzeń układu rodnego i gruczołu mlekowego (nowotworzenie, stany zapalne), co może pozwolić na ograniczenie powstawania szczepów bakteryjnych opornych na chemioterapeutyki.
- kreowanie nowych metod i strategii ograniczania rozrodu zwierząt stanowiących zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne oraz zaburzających równowagę w ekosystemach (np. nieinwazyjna kastracja farmakologiczna zwierząt mięsożernych, w tym kotów, psów, lisów).
- rozwój biotechnik i biotechnologii rozrodu w celu ochrony ras/gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym kotowatych.