
Wspólne działania na rzecz i w interesie uczestników studiów doktoranckich Olsztyna – to idea przyświecająca Olsztyńskiemu Porozumieniu Doktorantów, którego uroczyste podpisanie odbyło się w trakcie II Otwartego Posiedzenia Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD). Oprócz kwestii prawnych i organizacyjnych związanych ze studiami III stopnia, w trakcie spotkania poruszono równie ważny temat – zdrowia psychicznego doktorantów i środowiska naukowego.
Pod koniec czerwca w Olsztynie odbyło się II Otwarte Posiedzenie Zarządu (OPZ) Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD) – ogólnopolskiego przedstawiciela środowiska doktorantów. Wydarzenie zorganizowała Rada Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a jego współorganizatorem był Samorząd Doktorantów Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Ważnym punktem spotkania było uroczyste podpisanie Olsztyńskiego Porozumienia Doktorantów, którym wyrażono chęć podejmowania wspólnych działań na rzecz doktorantów regionu.
Otwarte Posiedzenia Zarządu odbywają się cyklicznie i są podsumowaniem dotychczasowych działań władz KRD. Kluczowymi sprawami poruszanymi przez bieżącą kadencję Zarządu są: status doktoranta od momentu złożenia dysertacji do obrony, warunki zawieszenia nauki w szkole doktorskiej, umocowanie prawne instytucji Rzecznika Praw Doktoranta oraz przedstawicielstwo doktorantów w Komisji Ewaluacji Nauki. Wydarzenie jest dobrą okazją do poszerzenia horyzontów, również organizacyjnych, wymiany doświadczeń, podzielenia się dobrymi praktykami akademickimi. Młodzi naukowcy mają również możliwość rozwijania kompetencji miękkich w trakcie sesji szkoleniowych.
W ramach II OPZ doktoranci mogli wziąć udział w jednej z trzech ścieżek szkoleniowych:
- Jak radzić sobie ze stresem?
- Silny naukowiec – kompetencje liderskie;
- Międzykulturowa etykieta akademicka – jak budować relacje w międzynarodowym środowisku? (prowadzona w języku angielskim, dostępna również dla międzynarodowych doktorantów jednostek organizacyjnych).
OLSZTYŃSKIE POROZUMIENIE DOKTORANTÓW
W ramach II OPZ KRD odbyło się uroczyste podpisanie Olsztyńskiego Porozumienia Doktorantów (OPD). List intencyjny OPD podpisały: Przewodnicząca Samorządu Doktorantów Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN mgr inż. Magda Słyszewska oraz Przewodnicząca Rady Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mgr inż. Aleksandra Cichowska-Likszo.
– To porozumienie to owoc wspólnej pracy, rozmów i zaufania między dwoma samorządami doktoranckimi. Wierzę, że ten krok otwiera przed nami nowe możliwości – nie tylko organizacyjne, ale też społeczne i naukowe. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to skuteczniej reprezentować nasze interesy, wspierać inicjatywy i tworzyć przestrzeń, w której każdy doktorant w Olsztynie będzie czuł się częścią większej wspólnoty. – podsumowuje mgr inż. Magda Słyszewska.
DOBROSTAN DOKTORANTÓW
Uroczyste otwarcie OPZ zostało zwieńczone panelem dyskusyjnym poświęconym dobrostanowi oraz zdrowiu psychicznemu doktorantów i społeczności akademicko-naukowej. W dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. Aneta Andronowska, dyrektor Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Rolniczych, prof. dr hab. Paweł Brzuzan, dyrektor Szkoły Doktorskiej UWM, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Politechnika Warszawska, prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mgr Monika Wilanowska, drugi zastępca Rzecznika Praw Doktoranta.
Temat kondycji psychicznej i wyzwań, z jakimi w tym obszarze mierzy się środowisko naukowe coraz bardziej wybrzmiewa w debacie publicznej. W marcu ukazał się raport opracowany przez SWPS na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z raportu wynika m.in., że szczególnie narażone na pogorszenie zdrowia psychicznego są osoby znajdujące się na wczesnym etapie kariery akademickiej, stąd potrzeba ukierunkowanych działań na rzecz identyfikowania trudności, budowania odporności psychicznej doktorantów czy tworzenia systemowych rozwiązań profilaktycznych i wsparcia psychologicznego.
– Wsparcie inicjatyw ukierunkowanych na zdrowie psychiczne jest ważnym działaniem i należałoby objąć nim zarówno doktorantów, jak i kadrę akademicką – podkreśla prof. Andronowska.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN prof. Moniki M. Kaczmarek, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzego A. Przyborowskiego, Prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka, Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abako.
O KRAJOWEJ RADZIE DOKTORANTÓW
KRD powstało z potrzeby utworzenia oficjalnego głosu doktorantów, który zostanie włączony do dyskursu akademickiego. Jak czytamy na stronie reprezentantów środowiska doktoranckiego, KRD ma prawo do wyrażania opinii i przedstawiania wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym do opiniowania aktów normatywnych dotyczących doktorantów. Więcej na stronie: krd.edu.pl.

