Aquaculture Europe 2022 (AE2022) to największe wydarzenie naukowe z zakresu akwakultury na Starym Kontynencie. W tym roku odbędzie się we włoskim Rimini w dniach 27-30 września, a w organizację konferencji jest zaangażowany naukowiec z naszego Instytutu.

Aquaculture Europe to konferencja organizowana przez European Aquaculture Society, która corocznie gromadzi około 1000 uczestników (naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców związanych z akwakulturą). Wykłady są połączone z targami akwakulturowymi, na którymi można zobaczyć najnowszy sprzęt, pasze i wiele innych. Aquaculture Europe co roku jest organizowana w innym mieście – tym razem postawiono na Rimini.

Za organizację konferencji odpowiada lokalny komitet organizacyjny, ale zawsze zapraszany jest też specjalista z „zewnątrz” (z innego kraju niż organizator), odpowiedzialny za program naukowy. Tym razem tego zaszczytu dostąpił dr hab. Daniel Żarski, adiunkt z Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

– To dla mnie ogromne wyróżnienie, ponieważ zazwyczaj na tę pozycję są desygnowani najbardziej cenieni specjaliści, a tym razem padło na moją skromną osobę – powiedział dr hab. Daniel Żarski.

Tegoroczna konferencja ma być rekordowa – spodziewanych jest blisko 2500 uczestników, około 30 sesji naukowych (część prowadzona jednocześnie) i ogromne targi. Do tej chwili organizatorzy otrzymali blisko 450 zgłoszeń na prezentacje naukowe, a będzie ich jeszcze więcej.

– To naprawdę duże wydarzenie, na którym jako „Program Co-Chair” będę dumnie reprezentował nasz Instytut. Jestem pierwszym Polakiem, który pełni to zaszczytne stanowisko na tej konferencji, choć należy wspomnieć, że w 2008 roku jedna edycja odbyła się w Krakowie, gdzie oczywiście Polacy byli zaangażowani w organizację tego eventu – dodał dr hab. Żarski.

Miasto Rimini nie zostało wybrane przypadkowo – jest włoską prowincją o największej liczbie przedsiębiorstw działających w ramach błękitnej gospodarki, w której turystyka, rybołówstwo i akwakultura są sektorami o największej liczbie miejsc pracy. Ze względu na swoje położenie na wybrzeżu Adriatyku, Rimini jest doskonałym przykładem połączenia naturalnego i kulturowego dziedzictwa śródziemnomorskiego z nowoczesną i dynamiczną akwakulturą.

Link do konferencji

 

Data publikacji: 3.06.2022