W Stacji Badawczej PAN w Popielnie swój żywot zakończył żubrobizon Brutus. W tym roku obchodził swoje 22 urodziny. Brutus, wyjątkowa hybryda trójgatunkowa, przyszedł na świat w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Jego ojcem był bizon amerykański, matką – żubrońka, która także była krzyżówką: krowy czerwonej polskiej i żubra. Brutus mieszkał w Stacji Badawczej w Popielnie od 2007 roku. Był ulubieńcem pracowników i odwiedzających stację.

Brutus urodził się w ramach badań naukowych prowadzonych przez dr Andrzeja Krzywińskiego w latach 80. i 90. XX wieku. Celem tych badań było określenie możliwości produkcji wysokiej wartości smacznego mięsa o niskiej zawartości cholesterolu, wykorzystując wysoką odporność mieszańców na choroby i gorszej jakości pasze oraz tanią hodowlę bez budynków gospodarczych. Dużym utrudnieniem prowadzenia tej hodowli okazała się jednak niepłodność samców, która nie pozwala na utrwalenie wartościowych cech poszczególnych generacji.

Brutus dożył sędziwego wieku. Odszedł z przyczyn naturalnych 22 października br. w wieku 22 lat. Pochodził z rodziny długowiecznej. Krowa rasy czerwonej polskiej Mećka – jego babcia – dożyła w Kadzidłowie wieku 21 lat, będąc przez kilkanaście lat przywódczynią stada bizonów. Jego wuj – słynny żubroń Mazur w Parku Narodowym w Białowieży dożył 19 lat. Jego przyrodnia młodsza siostra Jessica (krzyżówka 25 proc. polska czerwona, 25 proc. żubr i 50 proc. bydło rasy jersey) padła w wieku 21 lat.

Brutusa jako eksponat Muzeum Stacji Badawczej PAN w Popielnie będzie można oglądać od przyszłego roku.

 

Data publikacji: 29.10.2021