W dniach 18 lutego i 6 – 7 marca 2015 roku miały miejsce wyjazdy wdrożeniowe do Gospodarstwa Rybackiego w Chocielewku w województwie pomorskim. Zostały one zrealizowane w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”. Uczestnikami byli Radosław Kowalski, Jan Jankowski i Bartłomiej Dryl (drugi wyjazd). Celem wyjazdów była prezentacja metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom.
Tarło przeprowadzono na czteroletnich samicach pstrąga tęczowego. Średnia masa ryb to około 4 kg. W trakcie każdej prezentacji pozyskano ikrę od 100 ryb. Procedura tarła była prowadzona przez pracowników projektu. W dalszej części tarło realizowali też pracownicy gospodarstwa przy asyście Radosława Kowalskiego i Bartłomieja Dryla (Fot.1,2). Marcowa wizyta została zarejestrowana przez profesjonalną ekipę filmową.
Jedynym problemem, który zaistniał w trakcie badań jest zwiększona śmiertelność potarłowa w porównaniu z rybami wycieranymi ręcznie. Te zagadnienie związane jest prawdopodobnie z rozmiarami ryb i wymaga dalszych testów dotyczących zmiany rodzaju gazu roboczego, ciśnienia i przepływu gazu oraz miejsc wkłucia igły w powłokę ciała.
Mimo podwyższonej śmiertelności ryb, rybacy są mocno zainteresowani kontynuacją testów metody pneumatycznego tarła. Przyznają oni, że prezentowana metoda przy dużych rybach, jakimi były dostępne tarlaki, sprawdza się bardzo dobrze gdyż nie wymaga użycia siły co ułatwia i usprawnia proces tarła, a także znacznie skraca czas pozyskania ikry.
Zastosowanie sprężonego gazu w porównaniu z metodą tradycyjną pozwala na pozyskanie większej ilości nieuszkodzonych jaj co wpływa na poprawę efektywności zarówno rozrodu jak i produkcji kawioru.
W związku z zainteresowaniem rybaków i chęcią dalszego testowania metody pneumatycznej, na miejscu pozostawiono przenośny zestaw do tarła (reduktor, przepływomierz, zestaw przewodów wysokociśnieniowych i dyszę z wkręcaną igłą).