W dniu 23 października 2014 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Gospodarstwa Rybackiego DADOŃ w województwie zachodniopomorskim. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”. Uczestnikami byli Radosław Kowalski i Katarzyna Dryl. Celem wyjazdu była prezentacja metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom.
Tarło pneumatyczne przeprowadzono na samicach palii alpejskiej. Średnia masa ryb to około 2kg. W trakcie prezentacji pozyskano ikrę od 100 ryb. Procedura tarła była prowadzona przez pracowników projektu. W dalszej części tarło realizowali też pracownicy gospodarstwa przy asyście Radosława Kowalskiego (Fot.1,2).
Tarło przebiegło sprawnie i bezproblemowo. Nie zanotowano podwyższonej śmiertelności potarłowej. Rybacy są bardzo zainteresowani kontynuacją testów metody pneumatycznego tarła. Mimo początkowego sceptycznego podejścia przyznają oni, że prezentowana metoda ma wiele zalet, m. in. lepsza jakość ikry po tarle i brak w następnym sezonie niezresorbowanych ziaren ikry i złogów utrudniających tarło. Metoda sprawdza się też przy dużych rybach gdyż nie wymaga użycia siły fizycznej co ułatwia i usprawnia proces tarła, a także znacznie skraca czas pozyskania ikry.
Zastosowanie sprężonego gazu, w porównaniu z metodą tradycyjną, pozwala na pozyskanie większej ilości nieuszkodzonych jaj, co wpływa na poprawę efektywności rozrodu.
W związku z zainteresowaniem rybaków i chęcią dalszego testowania metody pneumatycznej, na miejscu pozostawiono przenośny zestaw do tarła (reduktor, przepływomierz, zestaw przewodów wysokociśnieniowych i dyszę z wkręcaną igłą).