W dniu 31 marca 2015 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku w województwie warmińsko – mazurskim. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”. Uczestnikami byli Radosław Kowalski, Jan Jankowski, Michał Blitek i Marek Bogacki.

Celem wyjazdu była prezentacja metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom. Tarło przeprowadzono na samicach szczupaka pozyskanych ze środowiska naturalnego. Średnia masa ryb to około 2-3kg. W trakcie prezentacji pozyskano ikrę od 50 ryb. Do poboru ikry wykorzystano nowe, kompaktowe zestawy do tarła pneumatycznego (Fot. 1). Procedura tarła była prowadzona przez pracowników projektu. W dalszej części tarło realizowali też pracownicy gospodarstwa przy asyście Radosława Kowalskiego.

Rybacy określili jakość ikry jako bardzo dobrą (Fot. 2). Ikra szczupaka jest bardzo delikatna i jej jakość w dużej mierze determinuje wyniki rozrodu. Prawidłowe wykorzystanie pneumatyki w pozyskiwaniu jaj pozwala na znaczącą poprawę ich zdolności do zapłodnienia. Dla potwierdzenia wykonano próby zapłodnienia ikry pobieranej tradycyjnie i metodą pneumatyczną.

Praktycy zajmujący się rozrodem szczupaka początkowo byli nastawieni sceptycznie do metody. Ich nastawienie zmienia się jednak, ponieważ pierwsze próby zastosowania tarła pneumatycznego w praktyce, na większą skalę niż doświadczalna, pokazują, że z ikry o lepszej jakości uzyskuje się istotnie więcej wylęgu niż z partii jaj pozyskanych tradycyjnie.

 

Data publikacji: 23.05.2015