Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność zaprosić do uczestnictwa w cyklu szkoleń pn. „Techniki pneumatycznego uzyskiwania ikry dla osób zajmujących się rozrodem ryb jesiotrowatych, dzikich i łososiowatych”. Cykl ten przeprowadzony zostanie na zlecenie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna, w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry ryb – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków” (Akronim: PNEUFISH) w ramach programu operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013. Operacja ta realizowana jest z pomocy finansowej pochodzącej z publicznych środków krajowych oraz Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Szczegółowym celem naukowo-badawczym i praktycznym Projektu jest pracowanie i ewentualne wdrożenia innowacyjnej metody pozyskiwania oocytów ryb z zastosowaniem sprężonego gazu w produkcji ryb łososiowatych, jesiotrowatych oraz szczupaka. Potencjałem tej metody jest jej efektywność i prędkość, z jaką pozyskuje się oocyty (4-10 krotnie szybciej niż metodami klasycznymi) oraz jej niska inwazyjność dla ryb, zapewniająca doskonałe warunki dobrostanu tarlaków.

Zakres projektu obejmuje trzy szkolenia teoretyczne i praktyczne z technik pneumatycznego uzyskiwania ikry: dla osób zajmujących się rozrodem ryb jesiotrowatych (pierwsze szkolenie), łososiowatych (drugie szkolenie) i dzikich, tj. szczupak (trzecie szkolenie). Podczas szkolenia specjaliści z dziedziny akwakultury i rozrodu ryb podzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem w przedmiotowym zakresie. Przeprowadzone zostaną także zajęcia praktyczne, które odbędą się na obiektach rybackich. Organizatorzy zapewniają utrzymanie i przygotowanie stada żywych, dojrzałych tarlaków oraz odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą ich przetrzymywanie przez cały okres szkolenia oraz przeprowadzenie zajęć technicznych w zakresie tarła pneumatycznego. W ramach szkolenia uczestnicy będą mogli skorzystać z noclegu, pełnego wyżywienia oraz transportu z miejsca noclegu do gospodarstwa rybackiego, na terenie którego odbywać się będą zajęcia praktyczne. Dla każdego z uczestników projektu zostaną także przygotowane materiały szkoleniowe oraz gadżety promocyjne.

Zgłoszenia uczestnictwa należy kierować na adres: anna.jastrzebska2@wp.pl do dnia 15.03.2015

Data publikacji: 17.03.2015