W dniach 18-19 lutego 2015 roku odbył się wyjazd do Gospodarstwa Rybackiego ACIPOL. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”. Uczestnikami byli Michał Blitek i Bartłomiej Dryl. Wyjazd miał na celu doskonalenie pozyskiwania ikry ryb jesiotrowatych metodą pneumatycznego tarła oraz pobór prób nasienia do badań nad krótkoterminowym jego przechowywaniem.

Podróż do gospodarstwa odbyła się mobilnym laboratorium przystosowanym do badań terenowych.

Tarło z zastosowaniem metody pneumatycznej przeprowadzono na jesiotrze syberyjskim. Jego celem było pozyskanie ikry wykorzystanej następnie do produkcji materiału zarybieniowego i kawioru. Masa ciała samic mieściła się w przedziale 15 – 20 kilogramów. Tarło pneumatyczne przeprowadzali Michał Blitek i Bartłomiej Dryl przy asyście pracowników gospodarstwa. Akt pozyskania ikry został nagrany cyfrową kamerą.

Kluczowymi warunkami wpływającymi na powodzenie tarła pneumatycznego u ryb jesiotrowatych jest dojrzałość płciowa samic (etap intensywnej owulacji) i umiejętność odpowiedniego nacięcia końcowych odcinków jajowodów. W porównaniu z wcześniejszymi próbami zmniejszono przepływ gazu roboczego z  2 l/min. do 1,5 l/min. Zastosowano też wkłucie igły doprowadzającej gaz do jamy ciała jak najbliższej głowy. Przy jesiotrach dużych rozmiarów takie modyfikacje wydają się istotne. Zaobserwowano, że zbyt duży przepływ gazu i wkłucie igły w połowie długości ciała/jajnika powoduje szybkie wypchnięcie części ikry z dużą ilością płynu owaryjnego. Skutkiem tego w gonadach zostaje zwarta, „sucha” ikra, która zatyka otwór rozrodczy.

Tarło pneumatyczne zastosowano u 7 samic. Pierwsze cztery próby nie powiodły się. Pozyskano tylko część ikry. U trzech ostatnich ryb zastosowano zmieniony przepływ i lokalizację wkłucia igły. Efektem było pozyskanie większości ikry z gonad tych ryb (w jednym przypadku ponad 90%).

Próby nasienia zostały pobrane od jesiotra syberyjskiego, rosyjskiego i bestera.

Nasienie pozyskane od 7 ryb trafiło do mobilnego laboratorium gdzie próbki rozcieńczono czterema doświadczalnymi buforami służącymi do wydłużenia okresu krótkoterminowego przechowywania nasienia.

Data publikacji: 4.03.2015