Dnia 25 listopada 2014 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Zespołu Rybackiego Grzmięca. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”.

Uczestnikami byli Michał Blitek, Sylwia Judycka i Bartłomiej Dryl. Wyjazd miał na celu prezentację metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom, którzy byli nią bardzo zainteresowani.

Mobilne laboratorium wyruszyło o godzinie 8:00. Prace na miejscu zaczęto o godzinie 10:00. Tarło przeprowadzono na troci wędrownej pozyskanej ze środowiska naturalnego i przetrzymywanej w basenach.

Na początku przeprowadzono prezentację sprzętu.

Ikrę pozyskiwali pracownicy gospodarstwa przy asyście Michała Blitka i Sylwii Judyckiej. Niestety z przewidywanych 70 tarlaków ikrę udało się pozyskać jedynie od 8 samic. Związane to jest z niedostatecznym stopniem dojrzałości płciowej reszty ryb.

Po uzyskaniu ikry pobrano nasienie od samców i przy użyciu roztworu zwiększającego ruchliwość plemników, zapłodniono nim ikrę.

Po tarle rybacy byli zadowoleni z wyników i przyznali, że prezentowana metoda, przy dużych rybach jakimi są trocie, sprawdza się bardzo dobrze gdyż nie wymaga użycia siły co ułatwia i usprawnia proces tarła. Kierownik ośrodka wyraził chęć do dalszej współpracy i wykonania tarła pneumatycznego na innych gatunkach takich jak jesiotr syberyjski.

Mobilne laboratorium wyjechało do Olsztyna o godzinie 12:00.

 

Data publikacji: 15.12.2014