Dnia 27 listopada 2014 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Gospodarstwa rybackiego w Chomcu w województwie zachodniopomorskim. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”.

Uczestnikami byli Radosław Kowalski, Jan Jankowski i Bartłomiej Dryl. Wyjazd miał na celu prezentację metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom, którzy byli nią bardzo zainteresowani.

Mobilne laboratorium wyruszyło o godzinie 7:00. Prace na miejscu zaczęto o godzinie 12:00. Tarło przeprowadzono na pstrągu tęczowym, a jego celem było pozyskanie ikry jak najlepszej jakości do produkcji kawioru.

Najpierw tarło było prowadzone przez pracowników projektu. W dalszej części realizowali je pracownicy gospodarstwa przy asyście Radosława Kowalskiego i Bartłomieja Dryla.

Niewątpliwą zaletą metody pneumatycznej jest to, że po krótkiej prezentacji teoretycznej i praktycznej, rybacy szybko ją opanowali, mimo że wcześniej nie mieli z nią styczności.

W trakcie nauki metody pneumatycznej pracowników gospodarstwa udało się pozyskać prawie 20 litrów ikry.

Po tarle rybacy byli zadowoleni z wyników. Przyznali, że prezentowana metoda przy dużych rybach, jakimi były dostępne tarlaki, sprawdza się bardzo dobrze gdyż nie wymaga użycia siły co ułatwia i usprawnia proces tarła. Zastosowanie sprężonego powietrza w porównaniu z metodą tradycyjną pozwala na pozyskanie większej ilości nieuszkodzonych jaj co wpływa na poprawę efektywności zarówno rozrodu jak i produkcji kawioru.

W związku z zainteresowaniem i chęcią szkolenia się rybaków na miejscu pozostawiono jeden zestaw do pneumatycznego tarła. Składa się on z łoża służącego do podtrzymywania ryby, reduktora, zestawu przewodów ciśnieniowych oraz aplikatora z przykęcaną igłą.

Mobilne laboratorium wyjechało do Olsztyna o godzinie 16:00

 

Data publikacji: 15.12.2014