Dnia 20 listopada 2014 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Gospodarstwa Rybackiego Biała Nida w Karsznicach w województwie świętokrzyskim. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”.

Uczestnikami byli Radosław Kowalski (kierownik projektu), Michał Blitek, Katarzyna Dryl i Bartłomiej Dryl. Wyjazd miał na celu prezentację metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom, którzy byli nią bardzo zainteresowani.

Mobilne laboratorium wyruszyło o godzinie 5:00. Prace na miejscu zaczęto o godzinie 11:00. Tarło przeprowadzono na dwóch gatunkach – pstrągu tęczowym i pstrągu źródlanym. W pierwszej części prezentacji tarło było prowadzone przez pracowników projektu natomiast w dalszej części realizowali je pracownicy gospodarstwa przy asyście Michała Blitka i Bartłomieja Dryla.

W trakcie pozyskiwania ikry Radosław Kowalski prezentował metodę zapładniania ikry, a Katarzyna Dryl badała na bieżąco parametry nasienia. W ciągu 7 godzin udało się pozyskać i zapłodnić ikrę od 200 samic.

Po tarle rybacy byli zadowoleni z wyników i przyznali, że jakość ikry była wyższa niż przy tarle tradycyjnym. Potwierdzał to wygląd ikry inkubowanej w słojach Weissa. W porównaniu do ikry pozyskanej w tarle tradycyjnym było w nich dużo mniej białych ziaren – oznaki martwych jaj.

Następnego dnia mobilne laboratorium zostało przygotowane do drogi i o godzinie 9:00 zespół wyjechał do Olsztyna.

 

Data publikacji: 15.12.2014