Teleexpress extra
TVP Olsztyn Opinie
TVP Olsztyn Informacje (15:15)
TVP Olsztyn Informacje (19:30)
Zakończyła się Europejska Noc Naukowców w Olsztynie Fusion Night. Ponad 10 tysięcy uczestników popularno-naukowych warsztatów, wykładów, eksperymentów i pokazów to bilans, który potwierdza tezę, że nauka ma ogromną moc przyciągania.
Na odwiedzających czekało ponad 70 spotkań z nauką, podczas których dzieci, młodzież, a także dorośli mogli wejść do niedostępnych na co dzień laboratoriów Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i pracowni Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.
Goście Fusion Night mieli okazję „wziąć naukę w swoje ręce” i w specjalnie przygotowanym bloku tematycznym NIE BÓJ SIĘ EKSPERYMENTOWAĆ sprawdzić m.in. jak zamknąć słońce w próbówce i wywołać w niej burzę (Fusion lab), jak skomponować swój własny krem z dodatkiem sproszkowanych owoców (Smakowita skóra), oraz jak samodzielnie określić zawartość antyoksydantów w naszych ulubionych sokach (Zobacz antyoksydanty).
Noc Naukowców w Olsztynie była także okazją aby PRZYJŚĆ PO ZDROWIE i wziąć udział w różnego rodzaju testach na naszą sprawność fizyczną, m.in. podczas pokazów Jak gibkie jest moje ciało, Postaw się a zbadaj się, Czy moja prawa noga jest silniejsza od lewej? Ponadto, każdy dorosły uczestnik pokazów mógł samodzielnie wykonać test na celiakię, czyli nietolerancję glutenu oraz wysłuchać wykładu pt. Celiakia? Czy na pewno mi to nie grozi? Podczas warsztatów Mikrokosmos na talerzu goście Fusion Night nie tylko obejrzeli bakterie pod mikroskopem, ale też przekonali się, że są one wdzięcznym materiałem do malowania.
Nie lada gratką nie tylko dla dzieci ale też dla dorosłych okazała się wyjątkowa możliwość POZNANIA CUDÓW TECHNOLOGII „od kuchni”. Partnerzy Fusion Night, firmy Michelin Polska i Mir-Wit Toyota, zaprezentowały technologie przyszłości – Hybrydowe Silniki i Innowacyjne metody produkcji opon. Podczas Pokazu Druku z Zortraxem zwiedzający mogli zagrać na wydrukowanym w technologii 3D ukulele i zobaczyć proces powstawania takich przedmiotów od podstaw. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również Mobilne Kino 5D, w którym każdy mógł poczuć efekty specjalne z filmów na własnej skórze.
Cykl SPOTKAŃ Z NAUKOWCAMI „PO GODZINACH” pomógł przełamać stereotyp badaczy, postrzeganych jako nudnych, skupionych wyłącznie na swojej pracy i zamkniętych w laboratoriach, i pozwolił zobaczyć ich jako pasjonatów odkrywania, ludzi o inspirujących osobowościach i często nietuzinkowych zainteresowaniach (Naukowiec wysokich lotów, Tkanki na szkle, Poznaj naukowca z pasją, Samotny spacer – Camino de Santiago w obiektywie naukowca). Takie spotkania są znakomitą okazją do pokazania szczególnie młodym ludziom jak fascynująca i satysfakcjonująca może być praca badacza, a także do zachęcenia ich do rozważenia w przyszłości kariery naukowej.
W programie Fusion Night znalazło się też sporo atrakcji dla miłośników zwierząt. Uczestnicy wykładów Dzika strona natury i Biologiczny misz masz wokół nas poznali badania prowadzone w Instytucie, zmierzające do ochrony bioróżnorodności i gatunków zwierząt narażonych na wyginięcie. Podczas warsztatów Zbuduj dom dla czworonoga całe rodziny budowały innowacyjne psie budy i kocie piętrowe domki, które następnie trafiły do Olsztyńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Noc Naukowców w Olsztynie zachęcała też aby WYTĘŻAĆ SWÓJ UMYSŁ I WYGINAĆ CIAŁO. Podczas pokazu Generatora van de Graaffa można było się dowiedzieć dlaczego przy zdejmowaniu swetra słychać trzaski i jak przesuwać przedmioty na odległość dzięki wyładowaniom elektrostatycznym. Entuzjaści sportu mogli z kolei obejrzeć mecz koszykówki na wózkach, a także wziąć udział w kursie salsy i zajęciach aqua aerobicu.
Specjalne atrakcje czekały tez na uczestników warsztatów w bloku tematycznym ZBADAJ SWOJĄ KOMÓRKĘ. Podczas pokazu Dowody zbrodni można było sprawdzić jak DNA wykorzystywane jest w badaniach kryminalistycznych, a podczas wizyty w Mobilnym Laboratorium Kriokonserwacji Komórek dowiedzieć się dlaczego gamety określa się mianem żywych pocisków.
Wieczorem na uczestników Nocy Naukowców czekał koncert Grzegorza Turnaua, występ kabaretu SMILE i pokaz Kuchni Molekularnej Fusion Kitchen.
Olsztyn był jednym z 9 miast w Polsce i 300 w Europie organizujących tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Naukowców. Już teraz zapraszamy wszystkich na 10. Jubileuszową Noc w przyszłym roku.