Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) przyznała Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie środki finansowe na realizację projektu PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej. (więcej…)
Results of the competition for the position of assistant professor in the Department of Biodiversity Protection
The Institute’s director informs that the competition for the position of assistant professor in the Department of Biodiversity Protection has been settled and the following were selected:
dr Jumpei Tomiyasu, who scored 19,25 points / 25 points

Noblowskie badania PAN
W tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymało trzech naukowców – Sir Peter J. Ratcliffe, William G. Kaelin Jr. oraz Gregg L. Semenza za „odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian” (www.nobelprize.org). Badania noblistów skupiają się molekularnych mechanizmach regulujących aktywność genów w środowisku o niskiej dostępności tlenu ze szczególnym naciskiem na nowotworzenie.
Zespół Biologii Regeneracyjnej w Zespole Biologicznych Funkcji Żywności naszego Instytutu od roku prowadzi badania właśnie w aspekcie hipoksji i gojenia urazów skóry, o czym mówiły w programie TVP3 Olsztyn „WstajeNowyDzień” prof. Barbara Gawrońska-Kozak i dr Joanna Bukowska.
Oglądaj TVP 3 Olsztyn (od 40:45)
Oglądaj Facebook

Instytut rozwija narzędzia do kontroli Campylobacter w produkcji drobiu
Kampylobakterioza jest najczęstszą przyczyną ostrego, bakteryjnego nieżytu żołądkowo-jelitowego u mieszkańców UE powodując roczne straty wysokości 2,4 miliarda euro. Wzrost oporności bakterii na antybiotyki sprawia, że kluczowe staje się opracowanie innowacyjnych, bezantybiotykowych strategii zwalczania Campylobacter w sektorze produkcji i przetwórstwa drobiu w UE. (więcej…)
Olsztyńska Akademia Dzieci
Olsztyńska Akademia Dzieci zainaugurowała rok. 19 października mali studenci wygłosili wykłady podsumowujące ich własne badania w dziedzinach chemii, biologii czy astronomii. Wykład dorosłego naukowca przygotowała Kamila Penkacik z Zespołu Chemicznych i Fizycznych Właściwości Żywności naszego Instytutu. Wszyscy goście Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego mieli okazję poznać zdrowe alternatywy dla białego cukru.
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk jest patronem honorowym olsztyńskiej odsłony ogólnopolskiej inicjatywy Polskiej Akademii Dzieci już od 2014 roku. Celem Akademii jest edukacja przez zabawę i oswajanie dzieci z nauką już od najmłodszych lat.
Dr hab. Zbigniew Lipiński nagrodzony srebrnym medalem
„Honey bee nutrition and feeding”- specjalna edycja książki dr hab. Zbigniewa Lipińskiego z Zespołu Mechanizmów Działania Hormonów naszego Instytutu została wyróżniona przez organizatorów 46. Kongresu Apimondia w Montrealu. Książka jest pierwszą na świecie pozycją książkową w całości poświęconą żywieniu i karmieniu pszczoły miodnej.
Tegoroczny 46. Kongres organizowany przez Międzynarodową Federację Związków Pszczelarskich (ang. International Federation of Beekeepers’ Associations), zwaną Apimondia, odbył się w dniach 8-12 września w Montrealu. W tym wyjątkowym dla światowego pszczelarstwa wydarzeniu wzięło udział 6 tysięcy gości ze 134 krajów świata. Uczestnicy Kongresu mieli możliwość wysłuchania 320 wykładów i doniesień naukowych oraz obejrzenia 360 posterów, a także wzięcia udziału w licznych sympozjach oraz konferencjach okrągłego stołu, zwiedzania ponad 200 stoisk rozstawionych w hali wystawowej Api EXPO, w tym sprzętów, narzędzi, produktów pszczelich, leków dla pszczół oraz książek.
Dr hab. Zbigniew Lipiński z Zespołu Mechanizmów Działania Hormonów naszego Instytutu zaprezentował specjalną edycję swojej książki pt. „Honey bee nutrition and feeding”, która jest pierwszą na świecie pozycją książkową w całości poświęconą żywieniu i karmieniu pszczoły miodnej. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników kongresu i została uhonorowana srebrnym medalem. Sam nagrodzony, podczas spotkania z chargé d’affaires ambasady Federacji Rosyjskiej w Kanadzie, został zaproszony do wzięcia udziału w kolejnym Kongresie Apimondia, który odbędzie się w Tule. Został też zaproszony do wygłoszenia serii wykładów w Brazylii oraz Francji.
Post-doc in Department of Gamete and Embryo Biology
Director of the Institute of Animal Reproduction and Food Research of Polish Academy of Science in Olsztyn announces an open call for the position:
-
Post-doc in Department of Gamete and Embryo Biology

Wiadomości Rolnicze
W ostatnim wydaniu magazynu „Wiadomości Rolnicze” TVP (14.09) ukazał się materiał o hodowli konika polskiego w Popielnie, działalności Stacji Badawczej i pracach rozwojowych Zespołu Ochrony Bioróżnorodności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. (więcej…)
Dwugłos w sprawie…
Wszechnica Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie serdecznie zaprasza na jesienny cykl spotkań popularyzujących wiedzę z obszaru: człowiek-środowisko-żywność-zdrowie. (więcej…)