3. edycja Rodzinnego Pikniku Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”​ za nami. Pokazy, eksperymenty i warsztaty przygotowane przez naukowców z 7 instytutów Polskiej Akademii Nauk, wspieranych przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zgromadziły rekordową liczbę gości.

Organizatorem Pikniku jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, który w tym roku zaprosił do współpracy zaprzyjaźnionych naukowców z całej Polski. Znaleźli się wśród nich laureaci wielu krajowych konkursów wyróżniających najlepszych popularyzatorów nauki. I tak na przykład dr hab. Tomasz Sulej z Muzeum Ewolucji, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Fame Lab, uczył nas trudnej sztuki preparowania skamieniałych kości sprzed 230 mln lat, a dr Magdalena Osiał z Uniwersytetu Warszawskiego, zdobywca tytułu Popularyzator Nauki 2016, pokazała nam jak samodzielnie przygotowywać fascynujące eksperymenty wykorzystując produkty z naszego codziennego menu.

Dzięki naukowcom z Instytutów Chemii Organicznej PAN, Biochemii i Biofizyki PAN oraz Ogrodu Botanicznego w Powsinie mogliśmy nauczyć się „chodzić po wodzie”, przyjrzeć się polskim badaniom na Antarktyce i odwiedzić unikalny bank nasion. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez badaczy z Instytutu Geofizyki PAN, laureata nagrody Popularyzator Nauki 2014 w kategorii instytucja naukowa, którzy na specjalnie zaprojektowanej tablicy przybliżali nam zjawisko wędrówki kontynentów.Na stanowiskach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Instytutu Agrofizyki PAN mogliśmy kolejno sprawdzić jak być niewidzialnymi dla kleszczy i jakich cennych informacji dostarcza nam kamera termowizyjna.

Gospodarze wydarzenia z IRZiBŻ PAN przygotowali m.in. warsztaty komponowania kosmetyków z dodatkiem liofilizowanych owoców, konkursy sprawdzające sprawność naszych zmysłów, eksperymenty pozwalające wykryć w żywności korzystne dla naszego zdrowia antyoksydanty, warsztaty budowania DNA z żelków, jak również poszukiwania glutenu w produktach, które na co dzień spożywamy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przeżyli z nami tę naukową przygodę, ucząc się przy tym, eksperymentując, rozbudzając swoją ciekawość i bawiąc się. Pamiętajcie każdy z nas ma w sobie gen odkrywcy – trzeba go tylko pielęgnować.

Relacje:

olsztyn.com.pl

Wyborcza Olsztyn

TVP 3 Olsztyn

Radio Olsztyn

TELEWIZJA KOPERNIK

Olsztyn 24:

Foto

Wideo

Fotogaleria:

Data publikacji: 12.06.2017