Nasze badania koncentrują na patologii rozrodu oraz immuno-endokrynnych regulacjach układu rodnego i gruczołu mlekowego. Ich wyniki przekładają się na tworzenie nowych biotechnik, wspierających płodność zwierząt domowych (koń, krowa, świnia) oraz człowieka.
Interesujemy się poznaniem immuno-endokrynnych mechanizmów, które regulują cykl jajnikowy oraz rozwój i przebieg ciąży w warunkach fizjologicznych i patologicznych. Badamy procesy i czynniki zaangażowane w dojrzewanie oocytów i rozwój zarodków, a także rolę i mechanizmy działania potencjału błonowego komórki na wczesnym etapie embriogenezy.
Poszukujemy – na poziomie transkryptomu, proteomu i metabolomu – nowych czynników zaangażowanych w przebudowę błony śluzowej macicy w cyklu jajnikowym i ciąży oraz w powstawanie, funkcjonowanie i regresję ciałka żółtego. Badamy udział układu immunologicznego i nerwowego w patogenezie zaburzeń jajnika, macicy oraz gruczołu mlekowego. Poznajemy etiopatogenezę zamieralności zarodków, analizując patomechanizmy zarówno na poziomie molekularnym, jak i całego organu.
Nasze analizy oparte są na receptorowych, wewnątrzkomórkowych i tkankowych mechanizmach działania hormonów, cytokin, neuroprzekaźników i innych substancji biologicznie czynnych.
Oprócz badań podstawowych realizujemy również prace aplikacyjne na rzecz rozwoju nowych strategii zapobiegania niepłodności zwierząt i ludzi. Opracowujemy innowacyjne procedury biotechnologiczne jak techniki kriokonserwacji oocytów i tkanki jajnikowej.
Ponadto, poszukujemy nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych w zakresie chorób układu rozrodczego i gruczołu mlekowego, opartych o nowe biomarkery i miejsca uchwytu leków. Szczególnie interesują nas alternatywne do antybiotyków metody leczenia stanów zapalnych macicy i gruczołu mlekowego.