Skip to main content
Logo PKLogo PK

Zespół Ochrony Bioróżnorodności


Nasze interdyscyplinarne badania koncentrują się na zagadnieniach związanych z tematyką zwierząt wolno żyjących w kontekście zachowania ich bioróżnorodności. 

Nasze badania prowadzimy w kilku obszarach.

Pierwszym jest poszerzenie aktualnej wiedzy na temat mechanizmów kształtujących bioróżnorodność agro-ekosystemów.  Badamy wpływ czynników środowiskowych (np. stresu czy bazy żerowej w siedlisku) na kondycję zwierząt, a także na jakość parametrów technologicznych oraz zawartość i biodostępność biologicznie aktywnych składników w surowcach pozyskiwanych od zwierząt.

Aby zrozumieć zachodzące w środowisku zmianyzajmujemy się również badaniem interakcji pomiędzy czynnikami epigenetycznymi (epizootycznymi, klimatycznymi i toksykologicznymi) a procesami fizjologicznymi u zwierząt w ich naturalnych siedliskach. Ważnym celem naszych badań jest także praca na rzecz wyodrębnienia specyficznych gatunkowo przystosowań zwierząt do zmian środowiskowych wraz z ich konsekwencjami dla homeostazy (zdolności organizmu do samoregulacji procesów biologicznych).

Ponadto skupiamy się na wdrażaniu biotechnik rozrodu jako narzędzi diagnozowania, kontroli, zachowania bioróżnorodności i opracowania markerów potencjału rozrodczego.

Interdyscyplinarność zespołu pozwala na kompleksowe wykorzystanie potencjału materiału badawczego, zgodnie z zasadą 6R (refuse, reduce, reuse, recover, recycle, rethink). Priorytetowo podchodzimy bowiem do efektywnego użycia tkanek odzwierzęcych, zarówno w celach badawczych, jak i wdrożeniowych – np. w terapiach medycznych i weterynaryjnych.

Współpracujemy z otoczeniem gospodarczym oraz Lasami Państwowymi w zakresie opracowania dodatków paszowych, biotechnik rozrodu oraz produktów mięsnych o cennych walorach odżywczych.