Dr Małgorzata Starowicz i dr Agnieszka Mostek-Majewska z naszego Instytutu otrzymały stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

To już 17. edycja programu wsparcia dla młodych badaczy i kolejna, w której nagrodzone zostały osoby z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Konkurencja była silna, bo łącznie złożono 1719 wniosków. Minister Edukacji i Nauki przyznał stypendia 215 młodym naukowcom, w tym 37 doktorantom. Przy ocenie wniosków największą wagę przywiązywano do wymiernych efektów działalności naukowej w postaci publikacji naukowych oraz zastosowań praktycznych wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych.

Dr Małgorzata Starowicz otrzymała stypendium w dziedzinie technologia żywności i żywienia, a dr Agnieszka Mostek-Majewska w dziedzinie zootechnika i rybactwo.

Tematem badań dr Małgorzaty Starowicz z Zespołu Chemii i Biodynamiki Żywności jest charakterystyka wyróżników chemicznych w żywności pochodzenia roślinnego decydujących o jej jakości sensorycznej, biologicznej i bezpieczeństwie. Badania są prowadzone pod kątem analiz zawartości związków biologicznie aktywnych w surowcach roślinnych i produktach końcowych, jak również na określeniu wpływu procesów technologicznych na powstawanie korzystnych i niekorzystnych związków reakcji Maillarda. Badania dr Starowicz wniosły duży wkład w poszerzenie wiedzy na temat właściwości gryki, ziół i przypraw, produktów pszczelich oraz ich korzystnego zastosowania w formule żywności funkcjonalnej zarówno z aspektu prozdrowotnego i sensorycznego. Badania mogą przyczynić się do rozwiązania problemów związanych ze starzeniem się społeczeństwa oraz zwiększonym ryzykiem występowania chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Z kolei dr Agnieszka Mostek-Majewska z Zespołu Biologii Gamet i Zarodka w swojej pracy naukowej skupia się na fizjologii plemników – przyczyniła się m.in. do poszerzenia wiedzy w nieznanych dotąd obszarach, m.in. dotyczących transmisji sygnału redoks. Największym osiągnięciem naukowym dr Agnieszki Mostek-Majewskiej jest wdrożenie metod analizy oksydacyjnych modyfikacji białek do badań nad plemnikami buhaja. Jako pierwsza wykazała, że kriokonserwacja (mrożenie) plemników indukuje utlenianie wybranych białek (poprzez proces tzw. karbonylacji). Inne badania dr Agnieszki Mostek-Majewskiej potwierdziły, że procesowi kapacytacji (uzdatniania plemników do zapłodnienia) u buhajów towarzyszą odwracalne modyfikacje białek. Odkrycia te można wykorzystać do badań nad leczeniem niepłodności u zwierząt. Projekt dr Agnieszki Mostek-Majewskiej „Potencjalne zastosowanie peroksyredoksyn do poprawy jakości kriokonserwowanego nasienia buhaja” uzyskał finansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach ostatniego konkursu SONATA 17.

Cieszymy się, że wśród tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody znaleźli się również młodzi naukowcy, którzy swoje osiągnięcia badawcze i dorobek naukowy zbudowali podczas studiów doktoranckich w naszym Instytucie. Dr Natalia Drabińska przebywa obecnie na stażu podoktorskim na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dr Paulina Opyd, podobnie jak laureat stypendium Ministra EiN z 2020, dr Tomasz Sawicki, kontynuuje karierę naukową na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Fakt, iż wielu młodych adeptów nauki, naszych doktorantów, wygrywa konkursy i znajduje zatrudnienie w innych jednostkach badawczych potwierdza, że szkolimy wysokiej klasy kadrę nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Ich sukcesy, chociażby w postaci stypendiów ministra, są dla nas dowodem, że kształcimy na wysokim poziomie.

Pełna lista laureatów TUTAJ.

W tegorocznej edycji Minister Edukacji i Nauki przyjął nowe podejście do sposobu wyłaniania kandydatów do stypendium, wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych. Polega ono na przyznawaniu w każdej z dyscyplin podobnej liczby stypendiów. Tym samym młodzi naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny – podano w komunikacie MEiN.

 

Data publikacji: 5.07.2022