Doskonalenie żywności i żywienia dla zachowania komfortu życia człowieka, przyszłość przemysłu spożywczego, ekonomiczne aspekty produkcji żywności, profil i preferencje współczesnego konsumenta, zrównoważony rozwój – to m.in. te tematy wybrzmiały podczas tegorocznej sesji naukowej Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN, zorganizowanej przez Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, współorganizowanej przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN został utworzony w 1956 r., a naukowcy naszego Instytutu do dziś tworzą jego struktury i aktywnie działają na rzecz rozwoju technologii żywności i żywienia. Komitet organizuje konferencje naukowe i wydarzenia eksperckie, działa w obszarze komunikacji naukowej, opracowuje oficjalne opinie i stanowiska, co ma szczególne znaczenie w dobie wyzwań środowiskowych i ograniczonego zaufania konsumentów. Sesje Komitetu odbywają się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych i akademickich związanych z naukami o żywności i żywieniu. W tym roku spotkano się na Wydziale Nauki o Żywności UWM, który dodatkowo obchodził jubileusz 80-lecia istnienia.

– Nasz Instytut od lat aktywnie działa w obszarach żywienia, innowacji w przetwórstwie żywności oraz zdrowia. Tym bardziej cieszę się, że program konferencji został przygotowany w taki sposób, abyśmy mogli wspólnie zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i praktycznymi rozwiązaniami w dyscyplinie technologii żywności i żywienia. Wierzę, że najbliższe dwa dni konferencji będą przestrzenią sprzyjającą wymianie wiedzy, budowaniu sieci kontaktów oraz zawiązywaniu trwałych partnerstw – mówiła w trakcie oficjalnego otwarcia konferencji prof. dr hab. Monika M. Kaczmarek, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

W sesji wzięło udział prawie 200 naukowców, reprezentujących około 15 ośrodków naukowych z całej Polski. Konferencję uświetniły wystąpienia zaproszonych przez Instytut prelegentek: prof. dr hab. Anny Gramzy-Michałowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która w wykładzie plenarnym mówiła o żywności ultraprzetworzonej oraz jej wpływie na zdrowie, a także dr hab. Ewy Lange, prof. SGGW, która z kolei przedstawiła współczesne spojrzenie na dietoterapię otyłości.

W programie nie zabrakło głosu naukowców i doktorantów Instytutu. Dr hab. Adam Jurgoński, prof. Instytutu,  opowiedział o wpływie trifosforanu pentasodowego (E451i) na funkcje jelitowe i homeostazę fosforu u szczurów. Naukowiec bada, jaką rolę odgrywają w zdrowiu i chorobie dodatki do żywności zawierające fosfor oraz weryfikuje zagrożenia wynikające z ich regularnego spożywania. To odpowiedź na zwiększające się w społeczeństwie spożycie fosforu i powiązane z nim konsekwencje zdrowotne. Instytut reprezentowały również doktorantki Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej: mgr Karolina Bieglecka, doktorantka w Zespole Chemii i Biodynamiki Żywności mówiła o wpływie β-fruktanów typu inuliny cykorii na gospodarkę lipidową, skład ciała oraz biofizyczne parametry skóry pacjentów z łuszczycą; mgr Aleksandra Kuliga, doktorantka w Zespole Immunologii i Mikrobiologii Żywności omówiła wybrane szczepy bakteryjne o potencjale probiotycznym w fermentacji serwatki z dodatkiem aronii.

Spotkanie uświetnił związany z Olsztynem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr inż. Marcin Kulasek.

– (…) W dobie postępujących zmian klimatycznych, globalizacji, starzenia się społeczeństwa oraz rosnących oczekiwań konsumentów, to właśnie nauka o żywności i żywieniu staje się kluczem do zrównoważonego rozwoju i zdrowia publicznego. Wspieranie tej dziedziny, zarówno od strony badawczej, jak i wdrożeniowej, będzie jednym z priorytetów mojego resortu – zapewniał.

80-lecie Wydziału Nauk o Żywności UWM

Konferencję połączono z uroczystymi obchodami jubileuszu 80-lecia Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ramach podziękowań za wieloletnią i owocną współpracę, widoczną m.in. we wspólnie realizowanych wydarzeniach o charakterze naukowym, ale również wspólnych projektach czy publikacjach, dyrektor Instytutu prof. Monice M. Kaczmarek wręczono medal okolicznościowy.

Więcej o programie sesji naukowej Komitetu na stronie konferencji.

Fot. Janusz Pająk, UWM; dr hab. Urszula Krupa-Kozak (Archiwum prywatne)

Data publikacji: 10.07.2025