
Przełomowy charakter badań i istotny wkład w pogłębienie wiedzy na temat pozagonadalnej roli hormonu folikulotropowego (FSH), czyli hormonu odgrywającego znaczącą rolę w regulacji funkcji rozrodczych – Nagroda Naukowa Towarzystwa Biologii Rozrodu za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2024 została przyznana mgr inż. Ewelinie Palak z Zespołu Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka naszego Instytutu.
Jak czytamy dalej w uzasadnieniu Zarządu Głównego TBR: Uzyskane wyniki podważają dotychczasowe przekonania o zaangażowaniu sygnalizacji FSH-FSHR w regulację kurczliwości mięśniówki macicy w czasie ciąży, jak również w funkcjonowaniu tkanki tłuszczowej. Odkrycia te mogą mieć istotne znaczenie w przyszłym projektowaniu skutecznych terapii hormonalnych z zastosowaniem FSH.
Nagrodzona praca pt. „Revisiting the follicle-stimulation hormone receptor expression and function in human myometrium and adipose tissue” została opublikowana w grudniu ubiegłego roku w uznanym czasopiśmie Molecular Medicine (Mol Med. 2024 Dec 4;30(1):241).
– Hormon folikulotropowy (FSH) to hormon, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju płciowym i regulacji funkcji rozrodczych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet FSH stymuluje wzrost i dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, a jego stężenie jest istotnym wskaźnikiem w diagnostyce niepłodności, zaburzeń miesiączkowania, ocenie rezerwy jajnikowej oraz w rozpoznawaniu menopauzy. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenie FSH może świadczyć o zaburzeniach funkcji gonad. Działanie FSH jest możliwe dzięki obecności jego receptora (FSHR), którego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla działania FSH w biologii rozrodu – wyjaśnia mgr inż. Ewelina Palak.
Laureatka jest biotechnolożką, absolwentką Politechniki Warszawskiej. Pracuje w Zespole Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka naszego Instytutu. Jej zainteresowania badawcze skupione są wokół funkcjonalnej roli receptora hormonu folikulotropowego oraz wpływu FSH na mięśniówkę macicy oraz tkankę tłuszczową. Prowadzi badania dotyczące molekularnych mechanizmów zachodzących w układzie rozrodczym kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu policystycznych jajników (PCOS).
TOWARZYSTWO BIOLOGII ROZRODU
TBR istnieje od 1998 r. Obecnie funkcjonuje jego 8 Oddziałów (Białystok, Lublin, Poznań, Szczecin, Kraków, Olsztyn, Wrocław, Warszawa). Celem Towarzystwa jest inicjowanie działań zmierzających do rozwoju nauk związanych z biologią rozrodu człowieka i zwierząt.
Więcej na stronie TBR: tbr.pan.olsztyn.pl.
Gratulujemy!