Żywienie zwierząt doświadczalnych oraz ich dobrostan, kwestie przepisów etycznych i szeroko pojęta realizacja tzw. zasady 3R – m.in. o tych zagadnieniach będą rozmawiać uczestnicy VIII Ogólnopolskiej Konferencji „Zwierzęta w badaniach naukowych”, która odbędzie się w dniach 4-6 września na terenie nowej siedziby naszego Instytutu. Można się jeszcze zapisywać.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

– Głównym celem naszej konferencji, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie wymiana poglądów, dyskusja oraz prezentacja wyników badań dotyczących metod, narzędzi i trendów w pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi i doświadczalnymi pomiędzy naukowcami i praktykami. Zagadnienia będą dotyczyć badań prowadzonych z wykorzystaniem zwierząt: laboratoryjnych, gospodarskich, wolnożyjących i w akwakulturze – podkreśla dr inż. Przemysław Zduńczyk, kierownik Zwierzętarni w IRZiBŻ PAN.

Instytut niebawem przeniesie się do nowego obiektu, który powstaje w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Znajduje się tam również nowoczesne laboratorium zwierzętarni (800m2), spełniające najbardziej rygorystyczne wymogi UE dla tego typu jednostek (m.in. ma status higieniczny SPF: specific pathogen free). Dlatego też wśród tematów poruszanych podczas konferencji nie zabraknie kwestii planowania i budowy obiektów doświadczalnych i hodowlanych dla zwierząt, a także zagadnień dotyczących nowoczesnych metod zarządzania zwierzętarnią.

Ponadto, tematyka konferencji skupi się na zagadnieniach dotyczących żywienia zwierząt doświadczalnych, ich dobrostanu oraz realizacji tzw. zasady 3R w doświadczalnictwie. „3R” pochodzi od słów: Replacement, Reduction, Refinement, czyli: zastąpienie (zwierząt, jeśli to możliwe, modelem alternatywnym np. sztucznie wyhodowaną tkanką), zmniejszenie (liczby zwierząt w eksperymentach) i udoskonalenie (troska o dobrostan zwierząt, zmniejszenie ich stresu i bólu). 

– Wykorzystywanie zwierząt do celów naukowych obwarowane jest spełnieniem licznych wymogów oraz uzyskaniem zgód formalnych, które są dużo bardziej restrykcyjne niż w przypadku uczestnictwa ludzi w badaniach klinicznych. Jednym z głównych sposobów ochrony i utrzymania dobrostanu zwierząt na wysokim poziomie jest wprowadzenie do praktyki naukowej zasady 3R, która jest podstawą etycznego i humanitarnego planowania oraz obsługi doświadczeń z wykorzystaniem zwierząt, a jej stosowanie wymagane jest prawem zarówno w Europie, jak i innych częściach świata – wyjaśnia Przemysław Zduńczyk.

Konferencja jest skierowana głównie do eksperymentatorów, hodowców i opiekunów zwierząt laboratoryjnych i doświadczalnych. – Spodziewamy się gościć osoby zajmujące się pracą z gryzoniami, ale także pracujące z innymi gatunkami zwierząt, takich jak króliki, świnie, zwierzęta akwakultury czy zwierzęta wolnożyjące – mówi mgr inż. Katarzyna Jaworska ze Zwierzętarni IRZiBŻ PAN.

Organizatorzy przewidują udział 150-200 osób z różnych ośrodków naukowych, akademickich i przemysłu farmaceutycznego z kraju oraz z zagranicy, reprezentujących różne kierunki wiedzy i zainteresowania badawcze.

W ramach wydarzenia zaplanowano również wycieczkę do Stacji Badawczej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności [AM w Popielnie.

Do końca sierpnia można się jeszcze zapisywać. Szczegóły i program wydarzenia tutaj.

Data publikacji: 14.08.2024