Naukowcy naszego Instytutu w trzech projektach z przyznanym finansowaniem w obszarze współpracy nauki z biznesem w ramach I konkursu NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu.
Głównym celem programu NUTRITECH jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do roku 2030 poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.
Wsparcie w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa przyznano trzem projektom, w które zaangażowani są naukowcy naszego Instytutu.
- Opracowanie innowacyjnych, owocowo-warzywnych produktów prozdrowotnych z kategorii musy, wzbogaconych w składniki bioaktywne o właściwościach antyoksydacyjnych i wspierających mikrobiom.
Partnerzy: TYMBARK–MWS Sp. z o.o., Prolab Sp. z o.o. Sp. Komandytowa, IRZiBŻ PAN
Koordynator merytoryczny z ramienia Instytutu: dr Lidia Markiewicz
Przyznane środki: 4 816 729,48 zł
- Opracowanie miodów krajowych o podwyższonych właściwościach funkcjonalnych, wzbogaconych o celowane dodatki antyoksydantów pochodzenia naturalnego w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Partnerzy: Mazurskie Miody Bogdan Piasecki, IRZiBŻ PAN
Koordynator merytoryczny z ramienia Instytutu: dr Małgorzata Starowicz
Przyznane środki: 5 556 913,12 zł
- Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej żywności funkcjonalnej ukierunkowanej na profilaktykę chorób dietozależnych
Partnerzy: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o. o., IRZiBŻ PAN
Koordynatorzy merytoryczni z ramienia Instytutu: dr Bartosz Fotschki, dr hab. inż. Wiesław Wiczkowski
Przyznane środki: 2 900 617,66 zł