ncn logo

Naukowcy z naszego Instytutu zdobyli finansowanie na realizację projektów badawczych w ramach konkursu Opus 24 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Opus 24 to konkurs przeznaczony dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Do NCN wpłynęło 1921 wniosków na łączną kwotę niemal 2,7 mld zł. Finansowanie otrzymały  224 wnioski o wartości ponad 364,4 mln zł. Wskaźnik sukcesu wyniósł 11,66%.

  • dr hab. Magdalena Maria Weidner-Glunde: Równomierne rozmieszczenie czy plamki? – Badanie mechanizmu tworzenia oraz funkcji nowego, specyficznego dla glejaka typu lokalizacji białka IE1 (immediate early 1) HCMV (ludzkiego wirusa cytomegalii)

Przyznane środki: 4 585 860 zł

Celem projektu jest zbadanie wiązania się białka HCMV IE1 z chromosomami w komórkach glejaka.

– Planujemy zmapować domenę, która determinuje specyficzną lokalizację białka IE1 i wykorzystać te informacje do stworzenia mutanta, który nie wykazuje takiej lokalizacji. Porównując białka oddziałujące z prawidłowym i zmutowanym białkiem IE1 chcemy zidentyfikować czynniki oddziałujące z tym białkiem wirusowym i odpowiedzialne za specyficzny typ lokalizacji. Planujemy zbadać funkcjonalne znaczenie lokalizacji IE1 poprzez sprawdzenie jego udziału w przyłączaniu genomu wirusowego do chromosomów, zaburzaniu struktury centromerów i regulacji cyklu życiowego wirusa. Wierzymy, że odkrycie funkcji specyficznej lokalizacji IE1 nie tylko pogłębi nasze zrozumienie roli, jaką HCMV odgrywa w patogenezie glejaka, ale może w przyszłości pomóc w rozwoju nowych metod terapeutycznych ukierunkowanych na persystencję wirusa – podsumowuje dr hab. Magdalena Weidner-Glunde

  • dr hab. Agnieszka Wacławik: Wpływ sygnałów zarodkowych na metylom endometrium świni jako nowy mechanizm uczestniczący w ustaleniu i rozwoju ciąży

Przyznane środki: 1 999 440 zł

Celem projektu jest kompleksowe poznanie zmian w metylomie endometrium podczas ciąży oraz wywołanych działaniem estradiolu.

– W związku z tym, że endometrium składa się z różnych rodzajów komórek, których wzorce metylacji mogą się różnić, planujemy określić także komórkowo-specyficzne zmiany w metylomie endometrium podczas ciąży i w odpowiedzi na działanie E2. Aby to osiągnąć, planujemy wykorzystać modele ex vivo wraz z zaawansowanymi modelami in vitro. Wykorzystany zostanie także nowatorski model in vivo, w którym estradiol podawany był w taki sposób, aby naśladować jego wydzielanie przez zarodki.

Kolejnym celem badań jest określenie roli procesów metylacji DNA regulowanych przez sygnały zarodkowe i E2 w procesach, takich jak regulacja ekspresji genów, funkcja wydzielnicza endometrium, proliferacja, adhezja czy migracja komórek endometrium świni. Mimo, że sygnały zarodkowe różnią się między gatunkami ssaków, to procesy molekularne, które wywołują są zwykle uniwersalne. Realizacja zaplanowanych badań pogłębi wiedzę z zakresu biologii rozrodu, co w przyszłości pozwoli opracować metody ograniczenia śmiertelności zarodków w newralgicznym okresie ciąży, jakim jest implantacja zarodków i rozwój łożyska. Wyniki badań mogą przyczynić się także do opracowania terapii zwiększających szanse na wydanie zdrowego potomstwa – podsumowuje dr hab. Agnieszka Wacławik

Data publikacji: 19.05.2023