Badania nad modyfikacjami białek przeprowadzone przez dr Agnieszkę Mostek-Majewską i współautorów umożliwiły lepsze zrozumienie kapacytacji oraz zaburzeń tego procesu w plemnikach zwierząt gospodarskich, w tym buhaja.

Plemniki ssaków, bezpośrednio po ejakulacji, nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Aby mogło dojść do zapłodnienia, plemniki muszą przejść w jajowodzie samicy szereg biochemicznych modyfikacji, dzięki którym staną się zdolne do połączenia z komórką jajową. Proces ten nazywamy kapacytacją.

Zaburzenia procesu „uzdatniania” plemników są jedną z najczęstszych przyczyn idiopatycznej, niezwiązanej z ruchliwością i morfologią plemników, bezpłodności męskiej. Z tego powodu coraz częściej w diagnostyce bezpłodności, oprócz standardowych analiz ruchliwości i morfologii plemników, bada się również wskaźniki kapacytacji.

Wiadomo, że zaburzenia kapacytacji mogą występować również u zwierząt gospodarskich, jednak istnieje niewiele badań opisujących ten problem. Ma to jednak znaczenie dla postępu hodowlanego.

Przeprowadzone przez dr Agnieszkę Mostek-Majewską i współautorów badania nad modyfikacjami białek umożliwiły lepsze zrozumienie kapacytacji oraz zaburzeń tego procesu w plemnikach zwierząt gospodarskich. To z kolei daje nadzieję na opracowanie skutecznych metod wykrywania nieprawidłowości związanych z płodnością i usprawnienie hodowli bydła.

Artykuł „New insights into posttranslational modifications of proteins during bull sperm capacitation” opublikowano w  czasopiśmie Cell Communication and Signaling. Przeczytaj całość.

Film przedstawiający najważniejsze wnioski z publikacji:

Data publikacji: 24.04.2023