27 stycznia w Auli widowiskowo-konferencyjnej w Olsztynie odbyła się Gala Wręczenia Nagród Prezydenta Olsztyna – Statuetek św. Jakuba. Działająca pod przewodnictwem Piotra Grzymowicza kapituła przyznała wyróżnienia w 6 kategoriach za lata 2020, 2021 i 2022. Aż dwie statuetki w kategorii Nauka trafiły do naukowców z naszego Instytutu – prof. dr. hab. Ryszarda Amarowicza i prof. dr. hab. Henryka Zielińskiego.

Statuetki św. Jakuba są uhonorowaniem wybitnych osób żyjących i prowadzących swoją działalność w stolicy Warmii i Mazur, które w sposób szczególny angażują się w życie miasta, tworzą jego dorobek naukowy, kulturalny, gospodarczy, a tym samym kształtują wizerunek Olsztyna.

Prof. dr hab. Ryszard Amarowicz – Statuetka Świętego Jakuba 2020

W 1980 roku, będąc absolwentem Wydziału Technologii Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozpoczął pracę na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Zajmował się badaniem skażenia żywności pestycydami i metalami ciężkimi. Za działalność dydaktyczną został nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora ART. W 1988 r. rozpoczął pracę w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Aktualnie kieruje Zespółem Chemicznych i Fizycznych Właściwości Żywności, gdzie bada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i antynowotworowe związków biologicznie aktywnych w żywności.

Prof. Amarowicz to najwyżej notowany naukowiec z Polski w dziedzinie nauk o żywności w rankingu opracowanym przez Uniwersytet Stanforda, wydawnictwo Elsevier i firmę SciTech Strategies. W światowych bazach nauki odnotowanych jest ponad 380 pozycji autorstwa Profesora, cytowanych ponad 11 tys. razy, co w efekcie daje mu indeks Hirscha 57 (wg Bazy Scopus).

Potwierdzeniem wysokiej międzynarodowej pozycji jest byłe i aktualne członkostwo Profesora w kilkunastu kolegiach redakcyjnych czasopism naukowych światowej rangi. Wielokrotnie otrzymywał tytuł wyróżniającego się recenzenta prac naukowych, a Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzył mu funkcję przewodniczącego zespołu oceniającego czasopisma naukowe z obszaru technologii żywności i żywienia. Za wybitne osiągnięcia naukowe został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP oraz Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszym z Najlepszych”.

Prof. dr hab. Henryk Zieliński – Statuetka Świętego Jakuba 2022

Związany z Olsztynem od 37 lat. Jako absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki, Chemii i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunku chemia, w 1985 r. rozpoczął pracę na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Za działalność badawczą na ART został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz trzykrotnie nagrodzony przez Rektora ART. W 1996 r. rozpoczął pracę w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Przez wiele lat kierował Zespółem Chemii i Biodynamiki Żywności.W latach 2010-2020 był redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego Polish Journal of Food and Nutrition Sciences. W 2023 roku objął funkcję Zastępcy dyrektora ds. naukowych w Oddziale Nauk o Żywności.

Badania prof. Zielińskiego dotyczą związków biologicznie aktywnych w surowcach roślinnych, głównie w zbożach, oraz ich właściwości funkcjonalnych. W światowych bazach nauki odnotowanych jest niemal 190 pozycji autorstwa Profesora, cytowanych ponad 4600 razy, co w efekcie daje mu indeks Hirscha 35 (wg Bazy Scopus). Osiągnięcia te ulokowały prof. Zielińskiego na liście Top 2% najlepszych naukowców świata. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją działalność naukową, m.in. Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, od którego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 2022 roku zespół pod jego kierunkiem odebrał Nagrodę Naukową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za badania pt. „Produkty gryczane o potencjalnym znaczeniu w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym – nowa marka Warmii i Mazur”. W uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w tym samym roku otrzymał od władz rodzinnego miasta tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jabłonowa Pomorskiego”.

To kolejne dwie Statuetki św. Jakuba w dorobku Instytutu, zarazem pierwsze w kategorii Nauka. Do tej pory Instytut mógł poszczycić się dwoma wyróżnieniami w kategorii „Szczególne zasługi dla Olsztyna”, przyznanymi prof. dr. hab. Zenonowi Zduńczykowi (2018) oraz w uznaniu Europejskich Nocy Naukowców organizowanych przez Instytut w latach 2014-2017.

Źródło zdjęć: Olsztyn24


 

Data publikacji: 30.01.2023