Naukowcy z Instytutu PAN w Olsztynie zdobyli finansowanie na realizację projektów badawczych w ramach konkursów OPUS 21, OPUS LAP 20 i PRELUDIUM 20 ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki.
Konkurs OPUS na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów:
- prof. dr hab. Jerzy Juśkiewicz – Czy efekt metaboliczny nanocząstek miedzi jest uzależniony od zróżnicowanych funkcji fizjologicznych błonnika pokarmowego?
Budżet: 1 850 496 zł
Projekt realizowany w konsorcjum: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN/Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
- prof. dr hab. Marek Strączkowski – Poszukiwanie nowych mechanizmów łączących regulację wewnątrzkomórkowego przepływu wapnia z odpowiedzią wrażliwości na insulinę na regularny wysiłek fizyczny.
Budżet: 1 946 500 zł
- dr Ilona Kowalczyk-Zięba – Określenie mechanizmów aktywacji tkanki jajnika u jałówek niedojrzałych płciowo – badania in vitro i in vivo.
Budżet: 1 211 338 zł
- dr Natalia Drabińska – KETO-MINOX: Wpływ izokalorycznej, redukcyjnej diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, wybrane parametry odżywienia i stres oksydacyjny kobiet z nadwagą i otyłością.
Budżet: 2 023 584 zł
Projekt realizowany w konsorcjum: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN/Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
W konkursie Opus 21, w grupie nauk o życiu złożono 752 wnioski, z których 139 uzyskało finansowanie.
Konkurs OPUS LAP, który umożliwia badaczom na wszystkich etapach kariery naukowej ubieganie się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej w ramach ścieżki Lead Agency Procedure (LAP):
- prof. dr hab. Izabela Wocławek – Potocka – Charakterystyka nowych linii embrionalnych komórek macierzystych o rozszerzonym potencjale z przedimplantacyjnych zarodków bydlęcych – badania in vivo i in vitro.
Budżet: 1 054 720 zł
Projekt realizowany we współpracy z Technical University of Munich.
W konkursie LAP 20 złożonych zostało 227 wniosków, z czego do finansowania zakwalifikowano 30.
Konkurs PRELUDIUM na projekty badawcze realizowane przez osoby nieposiadające stopnia naukowego doktora:
- mgr Paweł Likszo – Znaczenie cząsteczek miRNA (miR-21, miR-34a, miR-132, miR-503) oraz wimentyny w procesach związanych z syntezą progesteronu w komórkach ziarnistych pęcherzyka przedowulacyjnego świni
Budżet: 197 640 zł
W konkursie Preludium 20, w grupie nauk o życiu, finansowanie uzyskało 175 projektów spośród 734 złożonych.