Instytut podpisał umowę na budowę swojej nowej siedziby w ramach projektu „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia”. Dofinansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Warmińsko-Mazurskiego inwestycję zrealizuje firma Budimex S.A.

Wartość projektu to ponad 95 mln złotych, w tym dofinansowanie unijne 79 mln złotych. Jest to największa inwestycja w nowoczesną infrastrukturę badawczą jednostek naukowych w naszym województwie na lata 2014 – 2020.

Inwestycja w formule „zaprojektuj-wybuduj” będzie realizowana przez firmę Budimex S.A. z siedzibą w Warszawie, a nadzór nad jej prawidłową realizacją będzie prowadzony przez konsorcjum firm Bud-Invent sp. z o.o. i ZUB „Inżynier” Ireneusz Grasko.

Budynek powstanie przy ul. Trylińskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Olsztynie i według planu ostatecznie zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

Pomysł na budowę nowej siedziby IRZiBŻ przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym sięga 2011 roku. W sierpniu 2013 roku Instytut podpisał z OPN-T list intencyjny o współpracy w kierunku ulokowania w jego sąsiedztwie placówki naukowej (czytaj: PAN będzie współpracowała z Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym). Już dwa lata później, w maju 2015 roku, Instytut stał się posiadaczem 2,2 hektarowej działki przy ul. Trylińskiego, gdzie realizowana będzie inwestycja (czytaj: Instytut na drodze do budowy nowej siedziby). Kolejnym etapem było uzyskanie dofinansowania w wysokości 79,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Umowę na realizację projektu budowy i wyposażenia „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia” podpisano z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w październiku 2020r. (czytaj: Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia).

Więcej informacji na stronie projektu.

TVP3 Olsztyn „Informacje” (od 10:10)

 

Data publikacji: 24.03.2021