W dniach 22-26 kwietnia 2017 delegacja IRZiBŻ PAN w Olsztynie w osobach prof. dr hab. Mariusza Piskuły, dr hab. Barbary Wróblewskiej prof. nadzw., prof. dr hab. Dariusza Skarzyńskiego i dr Mamadou Bah odbyła wizytę w Algierii, która była odpowiedzią na zapoczątkowaną w 2015r. współpracę obydwu państw.

Spotkanie miało charakter naukowy dotyczący zacieśnienia wzajemnej kooperacji. Nad przebiegiem wizyty czuwał Rafał Raźny, doradca do spraw rolnictwa Ambasady RP w Algierze oraz Amina Bessaad z DPIEE. Podczas pobytu odbyły się liczne wizyty obejmujące dyskusje z Dyrekcją Programowania, Inwestycji i Analiz Ekonomicznych Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rybołówstwa (DPIEE), kierownictwem Krajowego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej (INMV), kierownictwem Krajowego Instytut Badań Agronomicznych Algierii (INRAA), prezesem grupy GIPLAIT (państwowy holding mleczarski), kierownictwem Technicznego Instytutu Hodowli Zwierząt (ITELV) oraz kierownictwem Krajowego Centrum Postępu Genetycznego i Sztucznego Unasienniania (CNIAAG). Podczas wizyty zwiedzano mleczarnię i gospodarstwo pilotażowe DHAOUI Ahmed grupy Giplait w prowincji Medea.  Szczególnie interesujące były hodowle zachowawcze licznych gatunków owiec algierskich oraz stacja hodowli i unasienniania bydła (CNIAAG). Omówiono wiele zagadnień, które mogą stanowić podstawę przyszłych projektów i wymiany naukowej. Strona algierska jest głównie zainteresowana rozwojem rodzimego przemysłu mleczarskiego, co wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i wykorzystaniem pastwisk, lokalnej bazy surowcowej oraz własnych i sprowadzanych ras bydła, a także owiec oraz wielbłądów. W tym celu niezbędne jest zaaplikowanie nowoczesnych metod analitycznych oraz stworzenie platformy badawczej pozwalającej na generowanie wspólnych przedsięwzięć na międzynarodową skalę. Renoma polskiego rolnictwa oraz obecność polskich firm na rynku algierskim (proszek mleczny z Mlekovity, maszyny rolnicze z firmy Metal-Fach) świadczą o dobrych kontaktach Algierii z polskimi przedsiębiorcami. IRZiBŻ PAN ma nadzieję na przyszłą współpracę w zakresie naukowym.

Podsumowanie wizyty odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Rybołówstwa, w obecności dyrektora Programowania Inwestycji i Studiów Ekonomicznych pani Faten Bechikhi. Zgodnie stwierdzono, że była to bardzo owocna wizyta i z pewnością będą podejmowane wszelkie wysiłki umożliwiające realizację wspólnych projektów algiersko-polskich.

 

Data publikacji: 8.05.2017