Dnia 11 grudnia 2014 roku miał miejsce wyjazd wdrożeniowy do Zespołu Hodowli Pstrąga w Zaporze – Mylof w województwie pomorskim. Został on zrealizowany w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”.
Uczestnikami byli Radosław Kowalski i Bartłomiej Dryl. Wyjazd miał na celu prezentację metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom.
Mobilne laboratorium wyruszyło o godzinie 5:00. Prace na miejscu zaczęto o godzinie 10:00. Tarło przeprowadzono na pstrągu tęczowym, a jego celem było pozyskanie ikry jak najlepszej jakości przeznaczonej do rozrodu. Najpierw tarło było prowadzone przez pracowników projektu. W dalszej części realizowali je pracownicy gospodarstwa przy asyście Radosława Kowalskiego i Bartłomieja Dryla.
Niewątpliwą zaletą metody pneumatycznej jest to, że po krótkiej prezentacji teoretycznej i praktycznej, każdy, nawet nie związany z rybactwem, jest w stanie ją opanować. Zauważono, że szybciej metodę opanowała osoba, która nigdy wcześniej nie przeprowadzała tarła ryb. U doświadczonych rybaków zauważyć się dało nawyki z tarła tradycyjnego (silne pocieranie powłok brzusznych po zakończeniu wydmuchiwania ikry z jamy ciała ryb), które w pierwszej chwili brały górę i utrudniały naukę metody pneumatycznej. Mimo tego po pozyskaniu ikry od kilku samic wszystkim rybakom udało się „przestawić” na nową metodę.
Pozyskana ikra w wielu przypadkach miała wady w postaci złogów i plew – wyników tarła tradycyjnego. Wady te utrudniają pozyskiwanie ikry poprzez zatykanie otworów płciowych ryb oraz powodują ogólny spadek jakości ikry. Przy zastasowaniu powietrza zamiast pocierania jako czynnika wyciskającego ikrę unikamy uszkodzeń jaj oraz zazwyczaj pozyskujemy ich więcej. Dzięki temu ilość wadliwej ikry w kolejnych latach jest znikoma.
Nauka metody trwała około 2 godzin Po tarle rybacy byli zadowoleni z wyników. Przyznali, że prezentowana metoda mimo że nico wolniejsza, sprawdza się bardzo dobrze gdyż nie wymaga użycia siły co ułatwia i usprawnia proces tarła. Zastosowanie sprężonego powietrza w porównaniu z metodą tradycyjną pozwala na pozyskanie większej ilości nieuszkodzonych jaj co wpływa na poprawę efektywności rozrodu.
Mobilne laboratorium wyjechało do Olsztyna o godzinie 12:30.