W dniach 13 i 17 listopada 2014 roku miały miejsce wyjazdy wdrożeniowe do Słowińskiego Parku Narodowego. Zostały one zrealizowane w ramach projektu „Pneumatyczna metoda pozyskiwania ikry – możliwości aplikacyjne oraz wpływ na parametry jakościowe i ilościowe gamet oraz dobrostan tarlaków”.
Uczestnikami byli Radosław Kowalski, Sylwia Judycka, Jan Jankowski i Michał Blitek. Wyjazdy miały na celu prezentację metody pneumatycznego tarła lokalnym rybakom.
Podróż na miejsce tarła odbyła się mobilnym laboratorium przystosowanym do badań terenowych. Tarło przeprowadzono na troci wędrownej odłowionej zwód naturalnych. Jego celem było pozyskanie ikry wykorzystanej następnie do produkcji materiału zarybieniowego.
W przypadku ryb pozyskanych ze środowiska naturalnego uzyskanie jak najlepszych efektów zapłodnienia jest istotne ze względu na bardzo ograniczoną ilość dostępnych tarlaków. Jednym z czynników składających się na sukces tarłowy jest dobra jakość ikry. Zapewnia ją zastosowanie metody pneumatycznego tarła.
Tarło pneumatyczne pierwszych ryb przeprowadził Radosław Kowalski, jednocześnie instruując pracowników Słowińskiego Parku Narodowego w zakresie procedur metody.
W dalszej części tarło realizowali lokalni rybacy przy asyście pracowników projektu. Niewątpliwą zaletą metody pneumatycznej jest to, że po krótkiej prezentacji teoretycznej i praktycznej, rybacy szybko ją opanowali. W związku z rozmiarami większości ryb, które nie mieściły się w łożach, zastosowano technikę poboru ikry „z ręki”.
Po tarle rybacy byli zadowoleni z wyników. Przyznali, że prezentowana metoda przy dużych rybach, jakimi były dostępne tarlaki, sprawdza się bardzo dobrze gdyż nie wymaga użycia siły co ułatwia i usprawnia proces tarła.
W związku z zainteresowaniem i chęcią szkolenia się rybaków na miejscu pozostawiono jeden zestaw do pneumatycznego tarła. Składa się on z łoża służącego do podtrzymywania ryby, reduktora, zestawu przewodów ciśnieniowych oraz aplikatora z przykręcaną igłą.