Inwestycja w aparaturę badawczą tworzącą powiązania kooperacyjne pomiędzy jednostką naukowo-badawczą a przedsiębiorstwami – etap II” będzie realizowany przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie w terminie od 19.01.2012 do 31.12.2013 roku.

Celem projektu jest rozbudowa zaplecza badawczego, będąca kontynuacją działań rozpoczętych w ramach I etapu i umożliwiająca prowadzenie zaawansowanych jakościowo badań naukowo-wdrożeniowych dla przemysłu, co przyczyni się w istotny sposób do rozwoju sektora produkcji żywności wysokiej jakości w regionie Warmii i Mazur i sprzyjać będzie profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak: alergie pokarmowe, otyłość czy cukrzyca.

Realizacja projektu zakłada dalszą modernizację trzech wysoko-specjalistycznych laboratoriów: metabolomiki, zwierzętarni i mikrobiologii, co umożliwi świadczenie nowych usług B+R i tworzenie powiązań kooperacyjnych pomiędzy Instytutem, a przedsiębiorstwami branży rolno-spożywczej regionu, opartych na dyfuzji innowacji.

W ramach Projektu planowany jest zakup 19 nowoczesnych jednostek wyposażenia badawczo-rozwojowego, m.in.:

Spektrometr masowy z analizatorem typu potrójny kwadrupol, analizatorem czasu przelotu i systemem UPLC – umożliwiający badania pełnego spektrum metabolitów (metabolom) obecnych w dowolnym układzie (w żywności, organizmie, tkance czy komórce roślinnej, zwierzęcej lub ludzkiej). Zakup tego systemu pozwoli m. in. na:

  • prowadzenie badań ukierunkowanych na wyznaczenie biomarkerów spożycia żywności pochodzenia roślinnego oraz zdrowia i stanów chorobowych człowieka, co ma kapitalne znaczenie dla profilaktyki chorób cywilizacyjnych;
  • możliwość określenia zmian składników surowca w trakcie jego przetwarzania w procesie technologicznym, co zagwarantuje otrzymanie produktu o pożądanym z punktu widzenia zdrowia konsumenta składzie i właściwościach.

Laboratorium Mikrobiologiczne zostanie wyposażone w stanowisko do pracy z mikroorganizmami w kontrolowanej atmosferze gazów (N2, CO2 i H2), które umożliwi pracę z drobnoustrojami ściśle beztlenowymi i jest jedynym uznanym rozwiązaniem technicznym niezbędnym do kompleksowych badań interakcji mikroflory jelitowej i żywności. Planowane wyposażenie umożliwi prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie profilowania populacji bakterii przewodu pokarmowego. Możliwość pracy w warunkach ściśle beztlenowych stworzy w Instytucie warunki do prowadzenia badań umożliwiających równoczesne monitorowanie profilu wzrostu i aktywności metabolicznej szerokiej gamy mikroorganizmów tlenowych, mikroaerofilnych i ściśle beztlenowych, co jest rozwiązaniem unikatowym w skali regionu, a nawet kraju.

Rozbudowanie istniejącego w Instytucie systemu elektroforetycznego rozdziału produktu PCR w gradiencie denaturującympozwoli na rozszerzenie oferowanych już usług bazujących na metodzie łańcuchowej reakcji polimerazy i następującej po niej elektroforezy w gradiencie czynników denaturujących (PCR-DGGE). Jako uznana metoda służąca do jakościowego profilowania złożonych populacji bakteryjnych (np. przewodu pokarmowego, produktów spożywczych, gleby i ścieków) może być wykorzystana w badaniach prowadzonych dla ośrodków przemysłowych, m.in. do:

  • monitorowania dynamiki zmian w składzie bakteryjnym w czasie procesu technologicznego lub przechowywania (istotne dla oceny jakości, stabilności i trwałości produktu);
  • oceny bioróżnorodności mieszanych populacji bakteryjnych, np. w naturalnie fermentowanych produktach;
  • oceny wpływu suplementacji produktu fermentowanego wybranym szczepem bakteryjnym (ważne dla określenia równowagi i stabilności mikrobiologicznej nowych produktów);
  • oceny wpływu różnych czynników (np. składników diety, dodatków do pasz, suplementacji probiotykami lub probiotykami) na profil jakościowy bakterii jelitowych człowieka i zwierząt hodowlanych.

Nowoczesne elementy wyposażenia Zwierzętarni  – dadzą możliwość prowadzenia testów biologicznych spełniających najwyższe standardy jakościowe i jednocześnie pozwolą utrzymać wysoki reżim higieniczny. Proponowane systemy zapewnią jednorodne, powtarzalne i wolne od zanieczyszczeń środowisko bytowania dla zwierząt doświadczalnych, przez co możliwe będzie wyeliminowanie oddziaływania wpływu czynników zewnętrznych. Nowoczesne; wyposażenie przyczyni się do poprawy efektywności i jakość wykonywanych testów żywieniowych, immunologicznych i innych analiz, które dają m.in. możliwość:

  • określenia wartości współczynników strawności i/lub retencji składników pokarmowych;
  • wyznaczenia aktywność enzymów występujących w treści pokarmowej;
  • określenia składu, równowagi i aktywności fizjologicznej mikroflory jelitowej;
  • opisania stan i aktywność fizjologicznej jelita;
  • badania wpływu składników pokarmowych (w tym alergenów) na układ immunologiczny.

Realizacja inwestycji planowanej w Projekcie, wzmocni i w pełni włączy potencjał naukowo-badawczy Instytutu w procesy kształtowania konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy.