„Roślinny poniedziałek: vege sushi” – to oryginalne warsztaty kulinarne, które odbędą się już 13 grudnia w Kuźni Społecznej Banku Żywności w Olsztynie. Warsztaty poprowadzi ekspert ds. akwakultury, sushi master i miłośnik kraju kwitnącej wiśni, dr hab. inż. Radosław Kowalski z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz utalentowana szefowa kuchni japońskiej Julia Wasyluk.

„Roślinny poniedziałek” to idea międzynarodowej kampanii, która zachęca do ograniczania spożycia mięsa i zadbania nie tylko o zdrowie własne, ale i naszej planety. Produkcja zwierzęca jest dla środowiska dużo bardziej obciążająca niż roślinna. Wymaga więcej energii i wody, przyczynia się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, wylesiania terenów, niszczenia siedlisk i ginięcia gatunków. Największych zmian dokonujemy małymi, ale regularnymi krokami, stąd pomysł na wyeliminowanie mięsa z diety chociaż na jeden dzień w tygodniu, a ponieważ lubimy świeży start w tworzeniu zdrowych nawyków, poniedziałek jest do tego idealną okazją.

Projekt EIT Food #AnnualFoodAgenda przyłącza się do celebrowania oraz promowania kuchni roślinnej i zaprasza na wyjątkowe warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy przygotują tradycyjną japońską potrawę w nieco awangardowym – bo roślinnym – wydaniu.

Warsztaty będą świetną okazją do poznania tajników jednej z najzdrowszych kuchni świata i zdobycia technicznych umiejętności przygotowywania sushi. Nie zabraknie także przestrzeni na wymianę doświadczeń i wspólne spożywanie przygotowanych potraw. Warsztaty odbędą się w małej grupie z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków ostrożności. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja: https://forms.gle/qwjcWVi6dTdaKK4SA. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Wieczór „Roślinny Poniedziałek: vege sushi” poprzedzą warsztaty kulinarne dla uczniów szkół, którzy pod okiem profesjonalnej szefowej kuchni, przygotują propozycje śniadania i lunchu w zdrowym roślinnym wydaniu. W menu m.in. szpinakowe kopytka na purée marchewkowo-pietruszkowym z imbirem i marynowanym tofu z orzechami oraz malinowa gryczanka z konfiturą z figi i śliwki, podana z kompresowanym jabłkiem i owocami w czekoladzie.

Warsztaty są częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda (www.annualfoodagenda.com). #AnnualFoodAgenda to projekt komunikacyjny finansowany ze środków EIT Food, czyli Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. Żywności. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa na rzecz tworzenia innowacji w branży rolno-spożywczej oraz budowania bardziej zrównoważonego, zdrowego i godnego zaufania systemu żywnościowego. Konsorcjum EIT Food składa się z kluczowych dla branży przedsiębiorstw, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. EIT Food to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.

——————

Warsztaty „Roślinny Poniedziałek” są częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda. #AnnualFoodAgenda to projekt komunikacyjny finansowany ze środków EIT Food, czyli Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ds. Żywności. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa na rzecz tworzenia innowacji w branży rolno-spożywczej oraz budowania bardziej zrównoważonego, zdrowego i godnego zaufania systemu żywnościowego. Konsorcjum EIT Food składa się z kluczowych dla branży przedsiębiorstw, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. EIT Food to jedna z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.

 

Data publikacji: 2.12.2021