Podczas ostatniej w tym roku konferencji ​Olsztyńskiej Akademii Dzieci, zorganizowanej w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, mgr Kamila Penkacik poprowadziła warsztaty „Przeciwutleniacze – eliksiry młodości”. Warsztaty poprzedziły wykłady młodych studentów Akademii.

Warsztaty polegały na wykrywaniu związków bioaktywnych w sokach, nektarach, napojach, herbacie oraz ekstraktach ziołowych dostępnych na rynku. Uczestnicy mieli okazje samodzielnie przeprowadzić doświadczenie chemiczne. Do probówki z przygotowanym wcześniej odczynnikiem chemicznym dodawano za pomocą pipety wybrany napój lub ekstrakt. Istotą doświadczenia była zmiana zabarwienia z ciemnofioletowej na pomarańczową lub jasnożółtą, co świadczyło o dużej zawartości związków o silnym potencjale prozdrowotnym. Każdy ze studentów kilkukrotnie badał wybrane przez siebie próbki. Po przeprowadzonym doświadczeniu wspólnie wysunęliśmy wnioski co warto pić i włączyć do swojej diety, nie zapominając o wodzie.

Polska Akademia Dzieci, to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny uniwersytet prowadzony przez dzieci dla dzieci. Młodzi naukowcy w wieku od 6 do 12 lat przeprowadzają wykłady i przedstawiają własne badania naukowe dla słuchaczy w tym samym wieku. W Olsztynie Akademia działa od 2013 roku, a Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN pełni rolę jego honorowego patrona od 7 lat.

 

Data publikacji: 31.12.2021