Zakończyliśmy akcję „Science SOS – Porozmawiajmy o żywności”. 10 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przeprowadziło 23 interaktywne wykłady dla niemal 600 uczestników – uczniów, nauczycieli i specjalistów z branży rolno-spożywczej. Rozmawialiśmy o żywności, jej wartości odżywczej i oddziaływaniu na nasze zdrowie. Dzięki interaktywnej formule, w której prowadzona była akcja, udało nam się spotkać z konsumentami z najdalszych zakątków Polski – Rypina, Koszalina, Ostrołęki, Tychów, Krakowa, Jaworzna, Wyszkowa, Makowa Mazowieckiego i wielu innych.

W portfolio akcji Science SOS mogliśmy znaleźć spotkania m.in. z mikrobiologami, technologami żywności, biotechnologami i specjalistami z zakresu biologii molekularnej czy proteomiki. Omówiliśmy mity, które krążą wokół bezpieczeństwa i walorów odżywczych mięsa ryb ze stawów hodowlanych. Przyjrzeliśmy się cukrom, które naturalnie występują w owocach i warzywach, sprawdzimy dlaczego producenci żywności wracają do pradawnych odmian zbóż, a także dlaczego nie powinniśmy eliminować glutenu z diety na własną rękę.

Wzięliśmy pod lupę bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe i obejrzeliśmy biofilmy, które tworzą się między innymi na naszych… zębach. Wśród tematów znalazło się też programowanie żywieniowe i nieoczywiste zależności między dietą a zdrowiem członków rodziny na przestrzeni pokoleń. Eksperci przybliżyli nam też prozdrowotne właściwości malin i omówili kontrowersje wokół obecności mięsa w naszej codziennej diecie. Po każdym wykładzie na uczestników czekał interaktywny quiz wiedzy.

Akcja Science SOS odbyła się w ramach międzynarodowego projektu EIT Food #AnnnualFoodAgenda.

 

 

Data publikacji: 8.06.2021