16 października rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Żywności z EIT Food. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Bank Żywności w Olsztynie przygotowali szereg aktywności, które miały na celu zwrócenie uwagi na globalny problem marnotrawienia żywności.

Pokazy naukowe, prelekcje i warsztaty kulinarne promujące odpowiedzialne postawy konsumenckie to działania, które skierowaliśmy do młodzieży szkolnej i zrealizowaliśmy w październiku w Kuźni Społecznej Banku Żywności w Olsztynie. Niestety sytuacja związana z pandemią zmusiła nas do odwołania stacjonarnej wersji obchodów dla szerszego grona odbiorców. Specjalnie dla nich kontynuowaliśmy wydarzenie w grudniu, tym razem w wersji online.

16 i 19 grudnia odbyły się warsztaty kulinarne online, podczas których uczestnicy mogli włączyć się we wspólne gotowanie wigilijnych potraw wege pod okiem kucharza i specjalisty kuchni zero waste, Macieja Maciejewskiego. Efektem wspólnego gotowania był m.in. sernik z ziemniakami, pasztet z selera i ciasto z kaszy gryczanej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że warto sięgać po niekonwencjonalne rozwiązania w kuchni, zwłaszcza kiedy mogą przyczynić się do zmniejszenia czy wyeliminowania marnotrawienia żywności. Format organizowanych warsztatów umożliwił uczestnikom zadawanie pytań, dzięki czemu mogli aktywnie uczestniczyć w warsztatach i wspólnie gotować w czasie rzeczywistym.

Obchody Światowego Dnia Żywności zrealizowano w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie. Projekt jest realizowany w 4 krajach UE – w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Hiszpanii. W Polsce prowadzą go naukowcy z Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, eksperci z koncernu spożywczego Maspex Kariera oraz edukatorzy z Banku Żywności w Olsztynie.

Galeria


annual-food-agenda-logo

 

PATRONAT MEDIALNY


 

Data publikacji: 31.12.2020