W piątek, 16 października, na całym świecie obchodziliśmy Dzień Żywności, aby zwrócić uwagę na problem marnotrawienia jedzenia i niewłaściwej diety. W Olsztynie, w ramach Światowego Dnia Żywności z EIT Food, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Bank Żywności zaprosili grupy szkolne na wspólne pokazy naukowe, prelekcje i warsztaty kulinarne promujące odpowiedzialne postawy konsumenckie.

W strefie edukacyjnej nasi goście mieli okazję wziąć udział w przygotowanym przez mgr Martę Kopcewicz, mgr inż. Łucję Brzuzan oraz mgr Dorotę Napiórkowską pokazie „Kosmiczna Żywność”, gdzie oprócz poznania diety kosmonautów dowiedzieli się m.in. czym różni się żywność liofilizowana od suszonej, jak wybierać produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia, a także co znajdziemy w produktach oznaczonych jako „instant”. Kolejnym przystankiem była interaktywna strefa edukacyjna EIT Food FoodUnfolded, gdzie uczestnicy poznali fakty i mity na temat żywności, a dzięki technologii VR obejrzeli wyjątkowe filmy na temat rolnictwa przyszłości. Na stoisku przygotowanym przez Bank Żywności na uczestników czekały gry edukacyjne, dzięki którym dowiedzieli się, jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce, a także jaką drogę pokonuje ziarenko, by ostatecznie trafić na nasz stół w formie pieczywa.

W strefie wykładowej na gości czekały dwie prelekcje: „Żywność w duchu zero waste” dla młodszych uczestników, a także „Fagi, czyli jak wirusy walczą z bakteriami chorobotwórczymi w żywności”, którą przybliżyła starszym uczniom dr Anna Ogrodowczyk z naszego Instytutu.

Ostatnią strefę stanowiły warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy uczyli się samodzielnego gotowania i idei kuchni „bez resztek”.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę w duchu zero waste, pozostałym przypominamy, że obchody ŚDŻ z EIT Food jeszcze nie dobiegły końca, a weekendowe warsztaty, które byliśmy zmuszeni odwołać w związku z bieżącymi obostrzeniami czekają na nowy termin. Wszystkie zgłoszenia pozostają aktualne.

Warsztaty odbywają się w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności i są częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie.

GALERIA

annual-food-agenda-logo

 

PATRONAT MEDIALNY


 

Data publikacji: 19.10.2020