Opakowania odgrywają kluczową rolę w procesie zachowania bezpieczeństwa żywności w całym łańcuchu dostaw. Powinny chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, temperatura czy promieniowanie oraz spełniać wymogi szczelności oraz odporności na uszkodzenia pod wpływem czynników mechanicznych. Opakowania mogą być jednak źródłem szkodliwych związków chemicznych, które mogą migrować do żywności i wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Na szczególną uwagę zasługują tu związki chemiczne i pierwiastki obecne w małych dawkach, których długotrwałe spożycie może wpływać na układ hormonalny.

Consumer and Environmental Safety: Food Packaging and Kitchenware – to tytuł bezpłatnego kursu online realizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Turyńskim oraz Instytutem Agrochemii i Technologii Żywności Wyższej Rady Badań Naukowych (IATA-CSIC) w ramach EIT Food.

Kurs jest dostępny na platformie FutureLearn.

Podczas kursu zrealizowanego w formule masowych otwartych kursów online (ang. MOOC) pokażemy jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma rodzaj przyborów kuchennych, z których korzystamy na co dzień oraz jak substancje chemiczne obecne w opakowaniach do żywności wpływają na układ hormonalny oraz środowisko.

Na kurs zapisać się może każda chętna osoba. Przez pięć tygodni wiedza na temat opakowań, kontroli bezpieczeństwa żywności oraz badań prowadzonych w dziedzinie chemii, biologii i materiałoznawstwa zostanie przekazana w serii kilkuminutowych filmów, quizów, artykułów czy paneli dyskusyjnych.

Aby wziąć udział w kursie należy utworzyć darmowe konto na platformie FutureLearn oraz oczekiwać na powiadomienie o rozpoczęciu kursu. MOOC zakończony jest możliwością nabycia płatnego certyfikatu. Całość treści natomiast jest darmowa.

Data publikacji: 30.07.2020