Jak opioidy zmieniają funkcjonowanie mózgu i dlaczego tak silnie uzależniają? O mechanizmach stojących za uzależnieniem oraz perspektywach nowych terapii opowiadał podczas Otwartego Seminarium prof. Andrew Chih-Wei Huang z Fo Guang University na Tajwanie.
Seminarium odbyło się w ramach projektu WELCOME2 ERA Chair i zgromadziło uczestników zainteresowanych neuronauką behawioralną oraz badaniami nad uzależnieniami.
Prof. Andrew Chih-Wei Huang, uznany specjalista w dziedzinie neuronauki behawioralnej, przedstawił podczas spotkania wyniki swoich wieloletnich badań poświęconych neuronalnym mechanizmom uzależnienia od opioidów oraz innych zaburzeń psychicznych. Omówił prowadzone badania wykorzystujące modele behawioralne, optogenetykę i metody molekularne, które pomagają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w mózgu podczas rozwoju uzależnienia oraz wspierają poszukiwanie nowych strategii terapeutycznych.
Seminarium było okazją do poznania dorobku naukowego profesora oraz dyskusji na temat wyzwań związanych z badaniami nad uzależnieniami i funkcjonowaniem mózgu.
Po seminarium nasz gość odwiedził laboratoria badawcze oraz nowoczesną zwierzętarnię Instytutu. Była to również okazja do zaprezentowania prowadzonych badań, infrastruktury naukowej oraz działalności Instytutu.



























