Naukowcy z Zespołu Immunologii i Mikrobiologii Żywności naszego Instytutu zdefiniowali szereg wysoce immunoreaktywnych peptydów i białek, obecnych w przyprawach zawierających paprykę. Ich obecność w organizmie osób pierwotnie uczulonych na paprykę może wywoływać reakcje alergiczne, włącznie z szokiem anafilaktycznym oraz wzbudzać reaktywność krzyżową z innymi alergenami.

Aktualny wzrost spożycia żywności wysoko przetworzonej, zwłaszcza z dużą ilością przypraw, niesie ze sobą zwiększone ryzyko nadwrażliwości natychmiastowej, typu I, ze względu na możliwą obecność w żywności alergenów ukrytych, których konsument się nie spodziewa. Papryka to owoc powszechnie spożywany w postaci świeżej lub jako przyprawa. Stosowana jest  w pizzach, zupach gulaszowych, przetworach mięsnych, sałatkach warzywnych czy sokach.

– Alergia na paprykę jest diagnozowana rzadko, więc białka papryki nie należą do głównych alergenów pokarmowych, jednak jej przypadkowe spożycie przez osobę uczuloną może wywołać ciężką reakcję organizmu, w tym wstrząs anafilaktyczny. Mimo to, alergenność białek papryki nie została jeszcze dokładnie zbadana. Dotychczas, zidentyfikowano i ujęto w oficjalnych bazach danych (WHO/IUIS) 3 alergeny papryki (Cap a 1, Cap a 2 i Cap a 7) i to na nie właśnie kładzie się nacisk przy diagnozowaniu osób potencjalnie uczulonych – mówi prof. Wróblewska.

– Co więcej, mimo regulacji prawnych, na rynkach światowych wciąż obecne są produkty, których etykietowanie nie zawsze wymaga wskazania obecności papryki. W naszych badaniach chcieliśmy ocenić zagrożenia wynikające ze spożywania papryki będącej składową przypraw, gdyż stanowią one istotny element kuchni polskiej i światowej. Staraliśmy się zidentyfikować peptydy i białka papryki, które mogły wywołać ciężką reakcję alergiczną u pacjentów, u których mimo wyraźnych objawów klinicznych, wyniki testów na alergię były niejednoznaczne – dodaje prof. Wróblewska.

Badania wykazały, że przyprawy zawierają szereg wysoce immunoreaktywnych peptydów i białek potencjalnie alergennych, w tym również pochodzenia obcego (np. zanieczyszczeń poprodukcyjnych, takich jak lateks), których obecność może stymulować mechanizmy zapalne i reaktywność krzyżową z innymi alergenami pokarmowymi. Co więcej, autorzy wykazali, że możliwa jest reaktywność krzyżowa białek papryki z białkami: pomidora, tytoniu, winogron, musztardy, kiwi, sezamu, awokado, pszenicy, kukurydzy, banana, kasztana, leszczyny, pleśni, roślin łąkowych, a nawet z białkami pochodzenia zwierzęcego (bydła, krabów i ryb) i powinna być brana pod uwagę w diagnostyce alergii, zwłaszcza w przypadkach anafilaksji idiopatycznej, przy braku przeciwciał IgE swoistych do papryki.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Nature Publishing Group. Publikacja na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports. Link do publikacji.

Data publikacji: 9.07.2024