Już 13 i 14 sierpnia spotkacie naszych naukowców w strefie edukacji na Olsztyn Green Festival 2022. Czekają na Was warsztaty, pokazy, quizy, konkursy i ciekawe rozmowy z ekspertami zajmującymi się na co dzień zagadnieniem bezpieczeństwa żywności i zdrowego odżywiania.

W ramach projektu EIT Food #InformPack będziecie mogli wziąć udział w warsztatach i interaktywnej grze, która pomoże Wam sprawdzić jak radzicie sobie z prawidłową segregacją materiałów do pakowania żywności. Rozszyfrujecie symbole umieszczane przez producentów na opakowaniach, przyjrzycie się kreatywnym metodom przetwarzania odpadów i stworzycie własne torby na zakupy. Będziecie mogli podzielić się z nami swoją opinią na temat sposobów, w jaki chcielibyście aby informacje na temat racjonalnego podejścia do zakupów, gospodarowania i utylizacji opakowań po żywności były Wam przekazywane. Wasza opinia jest cena, ponieważ pomoże naukowcom i producentom żywności opracować „skrojone na miarę” kampanie edukacyjne wspierające rozwój świadomości proekologicznej.

Strefa EITFood #FoodScienceClass to z koeli opracowane z naukowcami aktywności, które zainteresują nie tylko młodzież, ale również młodszych festiwalowiczów: od strony chemii żywności dowiemy się czym jest skrobia i zbadamy jej obecność w produktach spożywczych, a także samodzielnie wykonamy molekularne perły. Natomiast z szerszej perspektywy żywienia i żywności dowiemy się jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze w lodówce – by jak najdłużej były bezpieczne i przydatne do spożycia. Za udział w naszych pokazach i eksperymentach przewidzieliśmy atrakcyjne upominki. Projekt #FoodScienceClass ma na celu zainteresowanie najmłodszych karierą naukową, pokazanie im, że badanie żywności może być ciekawą, rozwijającą i satysfakcjonującą ścieżką kariery zawodowej. To również doskonała platforma do dzielenia się wyniesioną z projektu wiedzą na temat zrównoważonych praktyk konsumenckich z rodziną i rówieśnikami.

Projekt EITFood #Farming Simulator przygotował dla Was moc atrakcji festiwalowych, m.in. możliwość wcielenia się w rolnika i wypróbowania własnych sił w rolnictwie precyzyjnym, szansę na wygranie projektowych upominków w konkursie nt. zrównoważonych metod produkcji żywności, a także wykonanie pamiątkowego zdjęcia w… ciągniku. Główną atrakcją tej strefy będzie Farming Simulator – gra symulacyjna stworzona przez szwajcarską firmę Giants Software. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych i popularnych symulatorów na świecie, który pozwala graczom poznać wszystkie sekrety rolnictwa, w tym rolnictwa precyzyjnego. „Precision Farming”, bezpłatny dodatek do gry Farming Simulator popularyzuje rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, które umożliwiają prowadzenie gospodarstwa rolnego w oparciu o gromadzenie i przetwarzanie różnorodnych danych, pozyskiwanych m.in. dzięki technologiom satelitarnym.

 

Data publikacji: 8.08.2022