Prof. dr hab. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu, został oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej.

Uroczystość odbyła się dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Odznaczenie wręczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Prof. Mariusz Piskuła kieruje Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN nieprzerwanie od 2012 roku. Jest członkiem korespondentem PAN, a w latach 2015-2019 pełnił funkcję Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” i Laurem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za zasługi na rzecz polskiej nauki i jej promocję zagranicą. Jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Unii Nauk o Żywności i Technologii (IUFoST) pełniąc funkcję członka Rady Zarządzającej oraz Komitetu Nominującego. Jest też członkiem Międzynarodowej Akademii Nauk o Żywności i Technologii (IAFoST).

W pracy naukowo-badawczej profesor Piskuła zajmuje się m.in. relacją pomiędzy przeciwutleniającymi właściwościami składników żywności pochodzenia roślinnego, ich wchłanianiem i metabolizmem a profilaktyką chorób dietozależnych. Ze względu na charakter prowadzonych badań aktywnie integruje środowiska nauk rolniczych i biologicznych z naukami medycznymi. Jest autorem około 200 publikacji, w tym ponad 80 oryginalnych prac badawczych. Jest jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie, co znalazło odzwierciedlenie w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists opracowanym przez Uniwersytet Stanforda.

Odznaczenie zostało przyznane postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jerzego Duszyńskiego.

Foto credits: Rzecznik Prasowy Wojewody. Krzysztof Guzek.

 

Data publikacji: 20.12.2021