Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN członkiem międzynarodowego zespołu, który opracowuje w 100% naturalny suplement diety, który ma wspomagać pracę układu immunologicznego w walce z infekcjami wirusowymi, w tym SARS-CoV-2.

Zawierający spermidynę i eugenol suplement ma działać dwojako: ograniczać działanie wirusów, a także wzmacniać mechanizm odpowiedzi odpornościowej. Suplement ma być dostępny na europejskim rynku już na początku przyszłego roku. Liderem projektu jest Uniwersytet w Bolonii (Włochy).

OGLĄDAJ TVP3 OLSZTYN

​Wstaje nowy dzień (od 21:15)

Projekt „SPIN” (SPermidin and eugenol INtegrator for contrasting incidence of coronavirus in EU population) jest realizowany w ramach programu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w obszarze żywności EIT Food jako działanie doraźne w czasie, w którym wciąż trwają prace nad skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Opracowywany suplement będzie zawierał w swoim składzie spermidynę i eugenol, czyli substancje o potencjalnym działaniu przeciwwirusowym. Wcześniejsze badania wykazały, że eugenol ma zdolność do inaktywacji koronawirusa zwierzęcego i ogranicza namnażanie się wirusów w komórkach zainfekowanego gospodarza. Z kolei spermidyna ma udowodniony pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i jej spożycie jest powiązane z niższym ciśnieniem krwi. Spermidyna oddziałuje też korzystnie na układ immunologiczny poprzez indukowanie autofagii czyli m.in. degradacji uszkodzonych lub niepotrzebnych komórek i białek. Badania in vitro wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 ogranicza autofagię poprzez zakłócanie wielu szlaków metabolicznych, a obecność egzogennej spermidyny zmniejsza rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Może to sugerować, że przyjmowanie suplementu na bazie spermidyny i eugenolu może hamować rozwój zakażenia SARS-CoV-2 i powikłania jakimi są poważne, płucne często śmiertelne formy Covid-19.

Zadaniem Instytutu jest przede wszystkim badanie postaw konsumentów wobec suplementów diety oraz ich stosunek do nowo-powstałych rozwiązań skierowanych na walkę z koronawirusem. Badania konsumenckie są prowadzone w Polsce, Włoszech i Hiszpanii, a ich wyniki będą miał istotną rolę w procesie komercjalizacji produktu. Każdy z nas może podzielić się z ekspertami swoją opinią wypełniając anonimową ankietę dostępną tutaj

Ponadto, w ramach projektu zorganizowane będą warsztaty dotyczące suplementów diety skierowane do naukowców, dietetyków, ekspertów ds. żywienia, pracowników sektora farmaceutycznego oraz studentów nauk biomedycznych. Szczegóły wkrótce na stronie Instytutu: pan.olsztyn.pl.

Należy podkreślić że celem opracowanego suplementu nie jest leczenie koronawirusa, ani zastąpienie szczepionki. Opracowany suplement ma wzmocnić pracę naszego układu immunologicznego w czasie oczekiwania na leki i szczepionki o potwierdzonej skuteczności.

As part of the EIT’s Crisis Response Initiative, this activity directly contributes to the European Union’s response to the COVID-19 pandemic.

 

Data publikacji: 12.08.2020