Już ​6 grudnia odbędą się Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food, które będą ósmym i ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu #AnnualFoodAgenda w 2019. Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN wraz z ekspertami z koncernu Maspex i Banku Żywności w Olszynie przygotują dla uczniów oraz nauczycieli szkół średnich warsztaty na temat najnowszych trendów ekologicznych „zero waste”.

Uczestnicy nauczą się prostych sposobów niemarnowania żywności, które można z powodzeniem stosować w codziennym życiu, oraz poznają ideę współdzielenia żywności, którą wdrażają Polskie Banki Żywności. Wspólnie z naukowcami wykonają analizy laboratoryjne i odkryją właściwości prozdrowotne wielu surowców, które powszechnie traktujemy jako odpady spożywcze, np. wytłoki owocowe czy fusy z kawy. Uczniowie przyjrzą się też bliżej procesowi liofilizacji, czyli nowoczesnej metodzie konserwowania żywności, która pozwala zachować wartość odżywczą produktów na długi czas. Sprawdzą jak wytwarzana jest żywność z datą ważności 30 lat, obejrzą kosmiczną jajecznicę i dowiedzą się jak odróżnić żywność suszoną od liofilizowanej.

Podczas wydarzenia młodzi adepci wezmą też udział w warsztatach projektowania żywności funkcjonalnej oraz personalizowanych produktów do “zadań specjalnych”, które dedykowane są m.in. osobom ciepiącym na choroby dietozależne. Formuła spotkania Mikołajkowego umożliwi każdemu uczestnikowi bezpośredni kontakt z ekspertami i dostarczy uczniom wielu niespodzianek.

Mikołajki odbędą się w na terenie ośrodka Czarny Groń nieopodal Wadowic.

annual-food-agenda-logo

 

PATRONAT MEDIALNY


 

Data publikacji: 4.12.2019