Noc Naukowców z EIT Food za nami. Dziękujemy za ponad 9 godzin wspólnego eksperymentowania! Kilka tysięcy gości Galerii Warmińskiej bawiło się nauką, jej odkryciami i wynalazkami, dotykając jednocześnie tematów ważnych dla naszego zdrowia i życia.

Podczas tegorocznej Nocy Naukowców rozmawialiśmy między innymi o zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie żywności, chorobach dietozależnych i najnowszych trendach na rynku rolno-spożywczym. A to wszystko w „lekkostrawnej” formie pokazów, doświadczeń i warsztatów przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Goście Galerii testowali antyoksydanty i eliksiry młodości, eksperymentowali z bakteriami, które sieją ferment i tworzyli chemiczny kogel-mogel. Zaprojektowali dietę dla czerwonych i białych krwinek, poznali superbohaterów wśród żywności i wzięli udział w warsztatach kulinarnych „gotuję – nie marnuję”. Przetestowali też swoje zmysły i dowiedzieli się czym jest kwiatowe slow food. Noc Naukowców była też okazją, by poznać alternatywy dla powszechnie stosowanych dodatków w żywności i spróbować produktów o wysokiej wartości odżywczej, które powstają dzięki innowacyjnym metodom konserwowania żywności.

Partnerzy wydarzenia:

Grupa Maspex, Galeria Warmińska, Bank Żywności w Olsztynie, Manufaktura Naukowców.

Patronat medialny:

Radio ESKA, Gazeta Olsztyńska, Portal FoodFakty.

Wydarzenie było częścią projektu #Annual Food Agenda (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood. W ramach tego projektu przez cały rok w regionie Warmii i Mazur odbywają się akcje podnoszące świadomość społeczeństwa nt. zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji związanych z jej produkcją oraz umiejętnego gospodarowania odpadami. Projekt #Annual Food Agenda jest realizowany w 3 krajach UE –Polsce, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Relacja:

Teleexpress (od 10:25)

TVP 3 Olsztyn: Wstaje Nowy Dzień od (40:30)

TVP 3 Olsztyn: Informacje (22:30)

Galeria:

 

annual-food-agenda-logo

 

PATRONAT MEDIALNY


 

Data publikacji: 30.09.2019