Za nami Noc Naukowców – Fusion Night. Przez ponad 10 godzin kilkudziesięciu naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN niestrudzenie przekonywało, że nauka jest nie tylko świetną zabawą, ale też niezwykle ważną częścią naszego codziennego życia.

Obchodzona 28 września 2018r. w całej Europie Noc Naukowców to czas, w którym oczy wszystkich zwrócone były w stronę naukowców, ich badań, odkryć i osiągnięć. To czas, gdy każdy bez względu na wiek czy wykształcenie mógł wziąć „naukę w swoje ręce”, wcielając się w rolę odkrywców, eksperymentatorów i badaczy.

Naukowcy z Instytutu odeszli na ten jeden dzień od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i zachęcać najmłodszych do wkroczenia w przyszłości właśnie na ścieżkę kariery naukowej. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy były znakomitym pretekstem do spotkania z badaczami i przekonania się jak ważne są osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu.

Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN kilka tysięcy gości Nocy Naukowców, w tym dzieci, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy, mogli m.in. dowiedzieć się jak uniknąć zakażeń przewodu pokarmowego, zrozumieć jak fermentują różne produkty spożywcze, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty w formule „hands on”, podczas których zamienialiśmy swój smartfon w mikroskop, budowaliśmy żelkowe DNA i tworzyliśmy sztuczny kawior wykorzystywany w kuchni molekularnej. Nie zabrakło też dyskusji z ekspertami na temat przyszłości żywności w dobie robotów, drukarek 3D i rolnictwa wertykalnego.

Wśród stanowisk przygotowanych przez Instytut znalazły się również warsztaty i pokazy poprowadzone przez partnerów Nocy Naukowców: Bank Żywności w Olsztynie, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, Instytut Rybactwa Śródlądowego, EIT Food, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Manufakturę Naukowców, Nadleśnictwo Olsztynek oraz Oddział PAN w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Galeria


 Foto: Marian Baranowski, Maciej Marchewka, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie BLUR

Zobacz pozostałe relacje:

Galeria Warmińska
 

Data publikacji: 1.10.2018