fot. Andrzej Sprzączak

Podczas XV spotkania noworocznego zorganizowanego przez urząd miasta, Kapituła której przewodniczył prezydent Piotr Grzymowicz, przyznała prestiżowe olsztyńskie nagrody za wybitne zasługi dla miasta w danym roku.

Nagrody przyznano w sześciu dziedzinach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa i szczególne zasługi dla Olsztyna.

Statuetkę Świętego Jakuba w kategorii „Szczególne zasługi dla Olsztyna” otrzymał Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Wszystko za sprawą najważniejszej imprezy promującej naukę w Europie, którą w Olsztynie organizuje Instytut – Europejską Noc Naukowców. W stolicy Warmii i Mazur odbyła się ona pod hasłem „Fusion Night”.

Europejska Noc Naukowców jest inicjatywą Komisji Europejskiej realizowaną w ramach akcji Marii Skłodowskiej-Curie w programie Horyzont 2020. Odbywa się zawsze w ostatni piątek września równocześnie we wszystkich miastach starego kontynentu, które w drodze eliminacji są wybierane na gospodarzy imprezy. Dwa razy z rzędu Olsztyn znalazł się w gronie niemal 300 miast całej Europy i 2 miast Polski, w których naukowcy zorganizowali łącznie ok. 600 popularnonaukowych warsztatów, pokazów, eksperymentów i spotkań. W latach 2014-2017 niemal 50 000 gości sprawdzało naukową kuchnię wyników badań i poznawało rolę osiągnięć naukowców w naszym codziennym życiu. Młodzież była inspirowana do podjęcia kariery naukowej w przyszłości, a dzieci uczyły się przez zabawę.

Laureatami w pozostałych dziedzinach zostali:

Kultura – Olsztyn Green Festival

Nauka – prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk, dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM

Sport – Jakub Kochanowski Indykpol AZS Olsztyn

Gospodarka – Społem PSS w Olsztynie

Działalność pozarządowa – Elżbieta Fabisiak, animatorka kultury

Wśród dotychczasowych wyróżnionych Statuetką Świętego Jakuba w dziedzinie „Szczególne zasługi dla Olsztyna” znajdują się m.in. Georg i Maria Dietrich, Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, czy Dżus GK Architekci.

 

Data publikacji: 22.01.2018